Na mieste výbuchu pred odvodovým strediskom v Bagdade ostali len kopy roztrhaného plechu. FOTO - REUTERS
„Atentátnik mieril výhradne na Iračanov," povedal americký plukovník Ralph Baker. Neznámy muž sa pomaly priblížil k armádnemu centru na bielom aute a podľa odhadu na útok použil 140 až 230-kilogramovú plastickú trhavinu, v ktorej boli aj črepiny na zvýšenie ničivého účinku. Pred budovou novej irackej armády stálo včera v čase atentátu asi 400 ľudí. Viac ako 50 ľudí výbuch zranil.
Deň predtým zomrelo pri útoku na policajnú stanicu v Iskandaríji najmenej 53 Iračanov. Viac než 70 ľudí bolo zranených.
Útoky na vznikajúce obranné a bezpečnostné zložky by nemali znamenať, že by sa Iračania prestali zaujímať o toto riskantné povolanie. „Ak Iračania nevstúpia do polície a armády, znamená to, že Američanom hovoríme, zostaňte tu navždy," myslí si Imad, ktorý včerajší atentát prežil. Ďalšou silnou motiváciou zamestnať sa u vojakov a polície je dobrý plat.
Krátko po výbuchu zrušila delegácia Organizácie Spojených národov stretnutie s irackými politikmi, ktoré bolo naplánované v centre Bagdadu.
Americký minister obrany Donald Rumsfeld po atentáte povedal, že je nemožné chrániť vo dne v noci všetky potenciálne miesta útokov. Rumsfeld dodal, že s koalíciou teraz spolupracuje asi 250-tisíc Iračanov a že sa ich „situácia stále zlepšuje".
Americká armáda chce odovzdať niektoré bezpečnostné úlohy v Bagdade Iračanom a stiahnuť vlastné jednotky do okolia metropoly. V máji by malo v Bagdade slúžiť 10-tisíc irackých policajtov a do roka takmer dvojnásobok. Iracký odboj považuje policajtov za kolaborantov.
(reuters, čtk)
Teroristi a Američania v Iraku
Nie je náhoda, že útoky v Iraku počas 24 hodín zasiahli záujemcov o prácu v polícii a armáde. Zomreli desiatky nezamestnaných Iračanov. Keď si teroristi vyberajú ciele, osvojujú si zvrhlý jazyk symbolov, aby sa ich čin stal zrozumiteľný. Tentoraz svoj odkaz určili predovšetkým Iračanom. Nespolupracujte s americkými okupantmi. A pripomínajú - stále sme tu a môžeme ublížiť. Útočíme na civilné ciele. Nikto sa v tejto krajine nemôže cítiť bezpečný.
Spojeným štátom sa podarilo získať dokument, v ktorom blízky spolupracovník Usámu bin Ládina plánuje vyvolať boje medzi irackými sunnitmi a šíitmi. Musáb Zárkawí údajne operuje aj v Iraku a Američania zvýšili odmenu za jeho dochytenie na 10 miliónov dolárov. To, čo sa odohralo v posledných dňoch, ale presahuje rámec sektárskych zrážok. Dva útoky na civilné obyvateľstvo ukazujú, že existuje aj stratégia systematickej destabilizácizie v krajine.
Teroristi priniesli smrť v dopravnom prostriedku. To je osvedčený model al-Káidy a jej sesterských organizácií.
Extrémisti vedia, že najcitlivejším cieľom sú obyčajní Iračania. Je ľahšie zaútočiť na nich ako na koaličnú armádu a čo je dôležité, smrť Iračanov vzbudzuje medzi obyvateľmi oveľa väčšiu zlosť a rozčarovanie ako strata života amerického vojaka. Kto to všetko spôsobil? Američania, kričia zúfalí Iračania.