V návrhu rozpočtu Európskej únie do roku 2013 sa myslí aj na Slovenskú republiku
BRATISLAVA - Európska komisia tento týždeň predložila návrh výdavkov rozpočtu Európskej únie až do roku 2013. Počíta sa v ňom nielen so Slovenskom, ale aj s Rumunskom a Bulharskom, ktoré by sa členmi únie mohli stať v roku 2007. Zároveň sa tak začala bitka členských štátov o peniaze z európskeho rozpočtu.
Hlavne bohaté krajiny sa usilujú o obmedzenie výdavkov únie. Obávajú sa, že vyššie výdavky príliš zaťažia ich štátne rozpočty, keď do únie vstúpia noví členovia zo strednej a východnej Európy. Šesť najbohatších štátov - Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Švédsko a Holandsko - vyzvali komisiu už dávnejšie, aby európsky rozpočet neprekračoval jedno percento z hrubého národného produktu (HNP) celej únie. Horná hranica pre výdavky je 1,24 percenta.
Európska komisia požiadavku šiestich krajín do návrhu nepremietla, ale nevyužila ani horný strop. Počíta teda s kompromisom - 1,15 percenta z HNP. Výdavky sa majú pritom z roka na rok zvyšovať - od 1,09 percenta v roku 2006 až po spomínaných 1,15 percenta v roku 2013. „Aby sme dosiahli všetky naše ciele, potrebujeme oveľa väčší rozpočet ako doteraz," odôvodnil predseda Európskej komisie Romano Prodi pred Európskym parlamentom návrh komisie. To odmietajú ministri financií Nemecka a Veľkej Británie. Proti sa postavil aj ich švédsky kolega a návrh komisie označil ako „nerealistický".
Pre Slovensko bude aj nižšie percento znamenať, že budeme z rozpočtu únie získavať viac, ako do neho odvádzať. „Sme síce spokojní aj s návrhom komisie, budeme sa však snažiť v rámci vyjednávania získať čo najviac," vyhlásil poradca ministra financií Peter Papanek. Konečná podoba rozpočtu do roku 2013 sa vykreslí až budúci rok po dohode všetkých strán.
![]() |
|
Európsky rozpočet už počíta aj s peniazmi pre nových členov v budúcich rokoch, ale aj s ich príspevkami. V roku 2013 by úniu malo tvoriť 27 členov, vrátane Rumunska a Bulharska. „Tento návrh je pripravený už pre rozšírenú úniu, pre 75 miliónov nových občanov," povedala komisárka pre rozpočet Michaele Schreyerová. Úniu budú stáť spolu viac ako 15 miliárd eur (vyše 600 miliárd Sk). Tento rok by noví členovia mali získať 1,7 miliardy eur.
TEREZA COPLÁKOVÁ