Striedali ste zamestnania? Podajte priznanie

BRATISLAVA - Občania, ktorí v minulom roku aspoň raz zmenili zamestnávateľa, si musia sami podať daňové priznanie. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na tých, ktorí mali príjmy zo zahraničia alebo robili pre firmu, ktorá skrachovala a nezostal po nej žiadny ..

BRATISLAVA - Občania, ktorí v minulom roku aspoň raz zmenili zamestnávateľa, si musia sami podať daňové priznanie. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na tých, ktorí mali príjmy zo zahraničia alebo robili pre firmu, ktorá skrachovala a nezostal po nej žiadny právny nástupca.

V spomínaných prípadoch sa podáva zjednodušené priznanie na daň z príjmu fyzických osôb - tzv. typ A. Má len štyri strany a nájdete ho vložené v dnešnom SME.

Pred vyplnením daňového priznania si treba pripraviť potvrdenia o príjme od každého jedného zamestnávateľa. Kópie týchto potvrdení treba priložiť k daňovému priznaniu. Rovnako treba doložiť aj potvrdenia o nárokoch na rôzne odpočítateľné položky, ktoré si daňovník neuplatňoval u zamestnávateľov. Medzi ne patrí napríklad zdokladovanie nároku na odpočítateľnú položku na partnera, ktorý nemal vlastný príjem presahujúci za celý rok 38 760 Sk. Táto položka sa totiž uplatňuje len raz ročne, a nie mesačne pri výplate. Daňovým úradom by malo stačiť čestné vyhlásenie, že manžel alebo manželka nemá vlastný príjem. Bezpečnou voľbou však je potvrdenie z úradu práce alebo potvrdenie od manželkinho zamestnávateľa, že partnerka je na materskej dovolenke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vyplnené daňové priznanie treba doručiť alebo doporučene poslať príslušnému daňovému úradu do konca marca. V deň podania priznania by už mal mať daňovník aj zaplatený prípadný daňový nedoplatok. Ak mu v priznaní vyjde preplatok, môže spolu s ním rovno podať daňovému úradu aj žiadosť o jeho vrátenie. V tejto žiadosti treba uviesť spôsob vrátenia (napr. číslo účtu). Daňový úrad musí preplatok vrátiť najneskôr do konca apríla.

Kto vypĺňa daňové priznanie typu A

  • Občania, ktorí v roku 2003 vystriedali viacerých zamestnávateľov.
  • Občania, ktorí mali príjmy zo zahraničia.
  • Zamestnanci, ktorí v minulom roku pracovali pre firmu so sídlom v zahraničí, ktorá nemá na Slovensku stálu prevádzkareň.
  • Pracovníci, ktorým zamestnávateľ nemohol zrážať preddavky na daň (napríklad pri výplate v naturáliách).
  • Ľudia, ktorí mali len jedného zamestnávateľa, ale nestihli do 15. februára požiadať o ročné zúčtovanie alebo nestihli k ročnému zúčtovaniu včas dodať potrebné doklady.
  • Občania, ktorí pracovali pre firmu, ktorá zanikla bez právneho nástupcu.

SME o daniach

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok 19. februára si v tretej časti daňového seriálu prečítate, ako majú postupovať občania, ktorí v priebehu roka mali popri zamestnaní aj iné vedľajšie príjmy - napríklad z prenájmu alebo predaja nehnuteľností.

Vypĺňame daňové priznanie typu A

Začíname...

Pred vypĺňaním daňového priznania si pripravte všetky potvrdenia o príjme za minulý rok a kalkulačku. Na prvej strane priznania vypíšte osobné údaje. Políčka vypĺňame zľava, číselné údaje na ďalších stranách (peňažné sumy) sa zarovnávajú doprava.

V hornej časti druhej strany vyznačte v riadku 15, či ste na začiatku roka 2003 poberali starobný alebo výsluhový dôchodok. O riadok nižšie vpíšte jeho celkovú ročnú sumu. Nasledujú údaje o vyživovaných deťoch a počte mesiacov, počas ktorých ste deti živili. Túto časť priznania vyplňte len vtedy, ak si na potomkov uplatňujete nezdaniteľnú sumu. Inak ju nechajte prázdnu. Podobne postupujte pri údajoch o manželke (manželovi). V kolónke vlastné príjmy nesmie byť suma prevyšujúca 38 760 Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Keď prejdete na IV. oddiel priznania, k slovu sa prvý raz dostane kalkulačka. Do riadku 22 vpíšte celkový súčet hrubých príjmov od všetkých zamestnávateľov - aj zahraničných. Pri zahraničných zamestnávateľoch sa sumy prerátajú na slovenské koruny podľa priemerného kurzu NBS z posledných dní mesiacov, počas ktorých trval pracovný pomer. Do riadku 23 sa napíšu všetky zrazené povinné odvody, o riadok nižšie príde suma príspevkov, ktoré si zamestnanec platil na doplnkové dôchodkové poistenie. Môže to byť najviac 10 percent celkového príjmu, maximálne však 24 000 Sk. Do riadku 25 napíšte základ dane, ktorý získate tak, že od riadku 22 odčítate hodnoty riadkov 23 a 24.

Výpočet dane

Tretia strana daňového priznania je tá, na ktorej sa dozviete, akú daň vám zamestnávatelia zrazili vo forme preddavkov a akú ste mali skutočne zaplatiť. Najprv treba základ dane vypočítaný v riadku 25 ponížiť o odpočítateľné položky, na ktoré máte nárok. Začneme tým, že do riadka 26 vpíšeme sumu z riadku 25.

SkryťVypnúť reklamu

Riadok 27: Do tohto riadku môžete pokojne vpísať číslo 38 760, je to nezdaniteľná suma na ktorú máte nárok, bez ohľadu na to, aké príjmy ste mali, či ako dlho ste ich poberali. Výnimkou sú len dôchodcovia, ktorí si musia túto sumu znížiť o sumu z riadku 16. Ak im vyjde záporné číslo, nárok na nezdaniteľnú sumu nemajú.

Riadok 28: Vpíšte sumu 16 800 Sk vynásobenú počtom vyživovaných detí. Ak je niektoré dieťa ťažko zdravotne postihnuté, započítajte ho dvakrát.

Riadok 29: Ak bol počas roka váš partner nezamestnaný alebo jeho celkové príjmy nepresiahli sumu 38 760 Sk, vpíšte do tohto riadka sumu 12 000 Sk. Do vlastných príjmov manžela alebo manželky sa nepočíta zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky alebo štipendiá.

Riadok 30: Ak poberáte čiastočný invalidný dôchodok, vpíšte sumu 8 400 Sk. Ak máte aj preukaz ZŤP, táto suma sa zvyšuje na 48 000 Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Riadok 31: Ak poberáte invalidný dôchodok, napíšte si nezdaniteľnú sumu 16 800 Sk. Ak máte aj preukaz ZŤP, suma sa zvyšuje na 48 000 Sk.

Aj občania - držitelia preukazu ZŤP, ktorí nepoberajú čiastočný alebo úplný invalidný dôchodok, majú nárok na nezdaniteľnú sumu 48 000 Sk. Túto si vpíšu do riadka 30 alebo 31.

Riadok 32: Vpíšte hodnotu dobročinných darov, ktoré rozpíšte na poslednej strane priznania. Suma v tomto riadku však nemôže byť vyššia ako 10 percent zo sumy uvedenej v riadku 26. Zároveň nesmie byť nižšia ako 500 Sk. Ak hodnota vašich darov nedosiahla 500 Sk, nechajte riadok prázdny. Jeden odber krvi alebo iného biologického materiálu sa považuje za dar v hodnote 2 000 Sk.

Nasleduje samotný výpočet dane. Do riadka 33 vpíšte súčet riadkov 27 až 32 a o riadok nižšie vpíšte základ dane znížený o odpočítateľné sumy (riadok 26 mínus riadok 33). Dostanete základ dane, ktorý ešte v riadku 35 zaokrúhlite na celé stokoruny nadol.

SkryťVypnúť reklamu

Daň, ktorú máte za rok 2003 zaplatiť, získate tak, že do riadka 36 vpíšete sumu vypočítanú podľa uvedenej tabuľky. Ak ste nemali príjmy zo zahraničia, na ktoré sa na Slovensku vzťahuje oslobodenie od dane, alebo príjmy z krajín, s ktorými má náš štát zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (napr. z Českej republiky), môžete sumu z riadka 36 prepísať do riadka 47 a výpočet dane máte za sebou.

Ako si vypočítať daň (riadok 36)

suma z r. 35 sadzba dane

0 - 90 000 0 %
90 000 - 180 000 9 000 Sk + 20 % zo sumy presahujúcej 90 000 Sk
180 000 - 396 000 27 000 Sk + 28 % zo sumy presahujúcej 180 000 Sk
396 000 - 564 000 87 480 Sk + 35 % zo sumy presahujúcej 396 000 Sk
564 000 a viac 146 280 Sk + 38 % zo sumy presahujúcej 564 000 Sk

Úľavy zo zahraničných príjmov

Niekoľko riadkov v spodnej polovici tretej strany daňového priznania slúži pre tých, ktorí mali príjmy zo zahraničia. Ak však tieto príjmy pochádzali z krajín, s ktorými Slovensko nemá uzavretú zmluvu o zabránení dvojitého zdanenia, tieto riadky ignorujte, daňovú povinnosť ste si už vypočítali v riadku 36.

SkryťVypnúť reklamu

Riadky 37 až 40 vypĺňajú len tí, ktorí mali zahraničné príjmy takého charakteru, ktorý by im v slovenských podmienkach zaručil oslobodenie od dane. V takom prípade sa daňový základ zníži o sumu týchto príjmov - stačí sledovať pokyny v jednotlivých riadkoch. Postupne sa tak dopočítate k upravenej daňovej povinnosti v riadku 40. Pozor - údaje v riadkoch 39 a 40 sa vypočítavajú s presnosťou na dve desatinné miesta.

Riadky 41 až 46 môžu vyplniť tí, ktorí mali príjmy z Českej republiky alebo inej krajiny, s ktorou má Slovensko dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia. Zmyslom týchto riadkov je, že časť dane zaplatenej v zahraničí sa započíta ako čiastočne splnená daňová povinnosť - teda zníži sa daň, ktorú treba zaplatiť do slovenského rozpočtu.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok

Je čas zistiť, či ste v priebehu roka zaplatili štátu viac, alebo menej, ako ste skutočne mali. Svoju skutočnú daňovú povinnosť máte vypočítanú v riadku 47. Do riadku 49 vpíšte súčet všetkých zrazených preddavkov od všetkých zamestnávateľov pôsobiacich na Slovensku - nájdete ich na potvrdeniach o príjme.

Odčítajte hodnotu v riadku 47 od čísla v riadku 49 a obráťte list na poslednú stranu daňového priznania. Ak vám vyšlo kladné číslo, vpíšte ho do riadku 51 - je to suma, ktorú ešte musíte štátu doplatiť. Stačí, keď túto sumu uhradíte a priznanie podáte na konci marca - je lepšie, keď sa peniaze ešte nejaký čas úročia na vašom vlastnom účte ako na účte úradu.

Ak vám vyšlo záporné číslo, napíšte ho do riadka 52 a čo najskôr podajte priznanie spolu so žiadosťou o vrátenie preplatku. Úrad by vám mal peniaze vrátiť do 30 dní, najneskôr však do konca apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Na úplnom konci daňového priznania sa nezabudnite podpísať a do riadka 57 napísať počet príloh (kópií potvrdení o príjme a ďalších dokladov).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 130
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 874
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 382
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu