BRATISLAVA 11. februára (SITA) - Európska komisia (EK) prezentovala v utorok svoju predstavu o finančnom rámci Európskej únie (EÚ) na roky 2007 až 2013. Je koncipovaný tak, aby umožnil presadiť konkrétne vybrané priority, ktoré prinesú úžitok členským štátom a ich občanom. "Náš model ukazuje, že toto je dosiahnuteľné asi pri výške 1,15 % spoločného hrubého domáceho produktu (HDP), a to aj po pristúpení dvanástich nových členských štátov," uviedol vo vyhlásení predseda EK Romano Prodi.
Obavy z plytvania prostriedkami EÚ sú podľa Prodiho neodôvodnené a veľmi prehnané. V súčasnosti výdavky EÚ nemôžu prevýšiť 1,24 % spoločného hrubého domáceho produktu členských štátov, v budúcnosti sa nemá míňať v priemere viac ako 1,15 % HDP. Veľká časť výdavkov je už pevne stanovená. Výdavky v poľnohospodárstve boli napríklad zafixované vládami členských štátov EÚ až do r. 2013.
"Naším cieľom je, aby sme do konca tohto desaťročia dobehli USA a Japonsko v oblasti výskumu a vedeckých technológií, významne znížili nezamestnanosť". Očakáva sa, že EÚ tiež vybuduje vysokorýchlostné železnice, čím sa zníži narastajúce prehustenie území. Novopristupujúce krajiny strednej a východnej Európy budú po určitú dobu tzv. čistými príjemcami, aby sa stimuloval rast v prospech EÚ ako celku. Mnohé regióny v súčasných členských štátoch EÚ budú aj naďalej potrebovať podporu a súčasne budú prúdiť veľké finančné toky aj do chudobnejších regiónov nových členských štátov, uviedol Prodi.
Členské štáty prijali rozhodnutia na najvyššej politickej úrovni ohľadom všetkých týchto otázok, ktoré nedokáže žiadna európska krajina vyriešiť len vlastnými silami. V oblastiach, v ktorých sa členské štáty EÚ rozhodli postupovať spoločne, financovanie výdavkov na úrovni Únie ako celku je veľakrát efektívnejšie ako ich financovanie na národnej úrovni.
Vyhlásenie predsedu EK Romana Prodiho agentúre SITA poskytol tlačový tajomník Delegácie Európskej komisie v SR Branislav Slyško.