Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Peter Adamov na ceste z opery do popmusic

Do súčasných hudobných sfér popmusic, kde vo svete kraľuje Justin Timberlake alebo Craig David, vchádza jeden z víťazov posledného ročníka Coca-Cola Popstar Peter Adamov. Tridsaťročný spevák a skladateľ, rodák zo Žiliny, vydal prednedávnom debutový ...


Peter Adamov. FOTO - TASRDo súčasných hudobných sfér popmusic, kde vo svete kraľuje Justin Timberlake alebo Craig David, vchádza jeden z víťazov posledného ročníka Coca-Cola Popstar Peter Adamov. Tridsaťročný spevák a skladateľ, rodák zo Žiliny, vydal prednedávnom debutový album Keď...

Jeho pesničky majú blízko k súčasnému R&B, kombinácii elektroniky a strohých akustických nástrojov. „Mám rád jednoduchú pulzujúcu hudbu, ktorá plynie a má atmosféru," charakterizuje svoj hudobný svet.

Po Mishe, Seven Days To Winter alebo Zuzane je Peter Adamov ďalším objavom súťaže talentov, ktorú zastrešuje Sony Music Bonton. Je zaujímavé, že dnes asi s najznámejšou víťazkou Coca-Cola Popstar Mishou, Slávikom za rok 2003, sa dobre pozná.

„Obaja sme spolu nahrávali znelky pre Fun Radio. Vedel som, že už súťaž vyhrala, ale netušil som, že pieseň Niekedy ťa mám, niekedy ťa strácam, ktorú vtedy púšťali rádiá, patrí práve jej. Pamätám si, ako som si vtedy hovoril, že na svete je konečne dobrá slovenská pesnička," spomína.

Album chcel nahrať už roky, nevedel však zohnať peniaze, nechcelo sa mu obiehať firmy, a tak sa rozhodol urobiť, čo urobila aj Misha. Nahrávky do súťaže doručil na poslednú chvíľu, podobným spôsobom zostavil aj koncertnú kapelu. Nakoniec vyhrali dvaja. Zuzana Smatanová vydala debut už v lete minulého roku, teraz prišiel na rad dlhovlasý spevák, ktorý sa rozhodol preraziť výhradne slovenskými textami.

„Prvé piesne som začal písať ešte na konzervatóriu po anglicky. Neskôr mi jeden z profesorov povedal, že by som mal spievať po anglicky. Keď som počul, čo dokázala so slovenčinou Misha, chcel som to dokázať aj ja. Po víťazstve v súťaži som si hovoril, že polovica piesní bude v angličtine a ďalšia v slovenčine."

Nakoniec sa rozhodol naspievať všetky piesne v slovenčine. „Inteligentný pop, ktorý nikoho neurazí," sľubovali zástupcovia Sony Music Bonton na jeseň minulého roku. Rádiá dnes vyhrávajú prvý singel s názvom Nechcem od teba ujsť. Debutový album Keď..., ktorý produkoval Maroš Kachút, podobne ako ostatných víťazov Coca-Cola Popstar, obsahuje dvanásť piesní, z ktorých vyčnievajú skladby ako Cesta na juh alebo Dážď v púšti. Samotný autor si cení aj poslednú skladbu Keď všetko končí. „Je to taký dravý popíkovský štýl, text je však veľmi hlboký."

Je pozoruhodné, že Peter Adamov študoval operný spev, ale na jeho hudbe klasické vzdelanie nie je cítiť. „Po celý čas ma to ťahalo k popmusic alebo ku klasickej hudbe. Profesori na mňa tlačili, že si musím vybrať. Dnes som rád, že som si nevybral. Moderná hudba mi umožňuje skladať, komponovať a klasická hudba má zasa niekoľko fenomenálnych skladateľov, ktorých krásne diela je radosť spievať a mne by bolo ľúto ich už len počúvať."

PETER BÁLIK

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

Neprehliadnite tiež

Minúta po minúte: Poslanci schválili trináste dôchodky

Pri diaľničných známkach sa zasekli.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a vľavo Erik Tomáš (obaja SMER).
Policajt pred hotelom na Tenerife.
Cynická obluda

Útecha pre Kočnera

Sú jednoducho voliči, ktorým veci a zjavné súvislosti nedoklapnú absolútne nikdy. Momentálne je ich asi 17 percent.