Argo, Praha 2001, preložil Otakar Michl
Autor slávnej knižky Čajka Jonathan Livingston aj tentoraz píše o lietaní, ktoré je jeho životným koníčkom, a ako obvykle, tento pohyb vtákov či lietadiel mu slúži na čarovné uletenie zo všedného života. Kniha Mimo seba je Bachovou chválou fantázie, predstavivosti a snívania. To, čo by mnohí psychiatri považovali aj za duševnú chorobu, povyšuje Bach na dar, ktorým sú istí ľudia závideniahodne obdarení.
Ľuboš Zeman: Trištvrte na jeseň
Ikar, Bratislava 2001
„Ulica je krásny dom, / vstúpme doň. / Už ti pískam pod oknom / signál / známy len nám dvom,“ píše v úvodnej strofe k elánovskej piesni Ulica textár Ľuboš Zeman. Jeho kniha Trištvrte na jeseň ponúka oveľa viac - obsahuje aj ďalšie texty k piesňam, ktoré vytvoril pre Elán, ale aj Roba Grigorova a Vaša Patejdla. Do záverečnej časti knihy nazvanej Malá tichá radosť zaradil svoje lyrické, doteraz nepublikované básne. V jednom rozhovore sa Ľuboš Zeman vyjadril: „Pri písaní textov vychádzam z vlastných skúseností i zo života okolo nás a odmietam spracúvať témy, ktoré nepoznám alebo sú mi cudzie. Poslucháči totiž veľmi rýchlo zistia, či sú úprimné, alebo nie.“ Trištvrte na jeseň rozhodne ponúka tie príjemnejšie pocity.
Milan Rúfus: Čas plachých otázok
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2001
„Mal rád ich mäkký hlas. / Navždy a náruživo. / Bol jeho mesiáš / a darúval mu život. / Všetko raz zanemie. / No sladká bolesť huslí / aj v puzdre stále znie. / Ako znie more v mušli,“ lúči sa Milan Rúfus s ďalším velikánom nášho umenia Bohdanom Warchalom vo svojej najnovšej knižke. Vyše štyridsať básní, rozdelených do dvoch dielov (Svedectvá a Čas plachých otázok), je opätovným potvrdením Rúfusovej pozície stálice básnického neba pre všetkých milovníkov poézie i známeho faktu, že ako povedal kedysi Vincent Šikula, každá jeho báseň je vážnym a vyčíreným posolstvom“.
Ivan Hoffman: Pomalý potlesk (Noční poznámky pro Ranní Radiožurnál)
G plus G, Praha 2001
Za cyklus ranných poznámok získal bývalý slovenský pesničkár, fotograf a člen redakcie samizdatového časopisu Fragment K a dnes rešpektovaný český publicista Ivan Hoffman novinársku cenu Ferdinanda Peroutku. Jeden z tribúnov novembrovej revolúcie na Slovensku v poznámke zvanej 17. listopad apeluje: „Vyvzdorovali jsme si možnost chovat se jako občané, mluvit do věcí veřejných. Jestliže s tím, jak věci veřejné fungují, nejsme spokojeni, příčinu hledejme v tom, že možnosti, které jsme si vyvzdorovali, nevyužívame… …Přestaneme-li si svobody cenit, pak si svobodu ani nezasloužíme a pravděpodobně jí potom také ztratíme.“
Zora Prušková: Rudolf Sloboda
Kalligram, Bratislava 2001
V dňoch, keď uplynulo šesť rokov od tragickej smrti Ruda Slobodu, prichádza na trh piaty zväzok kalligramovskej edície Váhy, prinášajúcej portréty špičkových predstaviteľov slovenskej literatúry z pier literárnych vedcov. Zora Prušková analyzuje široké spektrum Slobodových tvorivých aktivít - od poviedok, noviel a románov cez básne až k filmovým scenárom a divadelným hrám - ktoré originálnym spôsobom rozširujú horizont čitateľskej skúsenosti, obohacujú ju o pozitívne vibrácie a zdôrazňujú význam a zmysel vzájomnej ľudskej komunikácie.