Tabuľa v parlamente ukazuje výsledok hlasovania o zákone, ktorý zakazuje nosenie náboženských symbolov v školách. FOTO - TASR/AFP
Vláda, ktorá ho navrhla, tak chce ochrániť laický charakter verejného školstva, ale podľa kritikov zákon nič nevyrieši a môže rozdráždiť vzťahy medzi väčšinovou spoločnosťou a moslimskou menšinou. Zákon, ktorý musí ešte prejsť 2. a 3. marca Senátom (schválenie je isté), má platiť od septembra. Za vládnu predlohu hlasovalo 494 poslancov, proti bolo 36 hlasov.
Text nevymenúva, čoho sa bude zákaz týkať. Okrem moslimských šatiek má ísť o židovské čiapočky (jarmulky) a veľké kresťanské kríže. Stále panujú dohady, či budú zakázané aj tradičné sikhské turbany. Konkrétne uplatňovanie novej normy má v obežníku pre školy upresniť minister školstva Luc Ferry.
Plamenná debata o náboženských symboloch sa spustila po zverejnení prípadov moslimských dievčat, ktoré v školách odmietali odložiť tradičnú šatku. Verejnosť v tom postupne začala vidieť prízrak zosilňovania náboženského fundamentalizmu, ktorý považujú v tradične laických francúzskych verejných školách za nežiaduci.
Minister Ferry v parlamente povedal, že žiaci verejných škôl budú musieť rešpektovať osnovy a nebudú môcť vynechávať z náboženských dôvodov určité hodiny. Reagoval tak na prípady, keď žiaci či žiačky moslimského vyznania odmietali hodiny dejepisu o nacistickom vyvražďovaní Židov a vyhýbali sa sexuálnej výchove, prípadne hodinám telocviku. Nerešpektovanie zákona môže viesť až k vylúčeniu zo školy.
Jarmulky a kríže sa stali predmetom debaty až na poslednú chvíľu. Podľa dohody, ktorú počas parlamentnej rozpravy uzavrela hlavná vládna strana Zväz pre ľudové hnutie (UMP) s opozičnými socialistami, bude zákon za rok preskúmaný a prípadne pozmenený. Socialisti chceli jeho „vyjasnenie," a v podstate sprísnenie, keď chceli slová „okázalé nosenie" nahradiť slovami „viditeľné nosenie". Na to v tejto fáze UMP nepristúpil.
Medzi francúzskymi moslimami, ktorí tvoria asi osem percent zo 60 miliónov obyvateľov krajiny, vzbudil zákon protesty a nesúhlas sa ozval i z mnohých moslimských štátov. S kritikou sa pridali aj predstavitelia katolíkov vrátane parížskeho arcibiskupa. (čtk, r)