BRATISLAVA - Po Slovenskej demokratickej a kresťanskej únii vyberú svojich kandidátov na županov a poslancov vyšších územných celkov primárnymi voľbami aj ľavicoví demokrati. Predstavitelia ostatných parlamentných strán sa pozerajú na spôsob takéhoto výberu s odstupom. Podľa nich môže byť len zdrojom vnútrostraníckych rozbrojov.
Vicepremiér Ľubomír Fogaš tvrdí, že v SDĽ budú malými primárkami krajské konferencie. Podľa Fogaša je ich výhodou poznanie pre budúceho kandidáta, ako za ním stoja vlastní spolustraníci. Líder KDH Pavol Hrušovský povedal, že medzi kresťanskými demokratmi pokus o primárky už bol, ale nevideli v ňom žiadny prínos. Hrušovský: „Konsolidovaným stranám vnútrostranícka demokracia umožňuje vybrať najvhodnejších kandidátov oveľa jednoduchším spôsobom, ktorý nevyvoláva také pnutie, aké cítime v SDKÚ v Bratislavskom kraji.“
Poslanec DS Alexander Slafkovský si myslí, že primárky sú vhodné pre stabilizované strany. Nemalo by podľa neho dôjsť k tomu, že strana má obrovské zastúpenie v istom území volebného kraja a potom sa stane, že táto dobre organizovaná skupina presadí svojho kandidáta.
Primátor Nitry a poslanec SNS Jozef Prokeš povedal, že otázkou je, či v takýchto vnútrostraníckych voľbách zvíťazí objektívne hodnotenie kandidátov, alebo nejaké kamarátske vzťahy.
„Môže sa stať, že sa dostane do čela človek, ktorý nemá veľké sympatie vo verejnosti, ale vnútri strany je za ním veľká lobby.“
Poslanec HZDS Ján Cuper výhody v primárkach nevidí: „Akurát sa kandidáti vytlčú v rámci vlastnej politickej strany. V konečnom dôsledku kandidát, ktorý sa predstaví občanom, nemusí byť najlepší. Keď už všetko prijímame zo Západu a z Ameriky, tak aj primárne voľby sa tu umelo implantujú. Európska politická kultúra si však na ne ťažko zvyká.“
R. Kováč: Napriek Bratislave primárky nezatracujme
Generálny sekretár SDKÚ Ivan Šimko považuje primárky za najdemokratickejší spôsob výberu kandidátov do regionálnych alebo parlamentných volieb. Podľa neho môžu spôsobovať problémy len tým ľuďom, ktorí v nich neuspeli.
Už pred primárnymi voľbami došlo k iskreniu v SDKÚ v Bratislavskom kraji, keď jeden z kandidátov na župana - Vladimír Bajan - tvrdil, že vnútrostranícka kampaň nebola férová. Minister SDKÚ Roman Kováč k tomu povedal, že napriek týmto problémom by nový princíp výberu kandidátov nezatracoval.
Kováč: „Primárky oveľa viac rešpektujú vôľu členskej základne ako akékoľvek určenie kandidátov straníckymi centrálami. Z toho pohľadu je to moderný princíp, ktorý využijú aj ďalšie strany.“
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda chce, aby sa na budúci rok uskutočnili primárne voľby aj na lídra strany: „Už po Novom roku chcem, aby sme organizovali primárne voľby na lídra Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie.“ Podľa Dzurindu SDKÚ ukázala, že je možné zbaviť stranícke sekretariáty politickej moci a zveriť ju všetkým členom strany.
(sp)