Štrasburg/Brusel 10. februára (TASR) Európska komisia začala dnes v Štrasburgu rokovanie, z ktorého vzíde dlhoočakávaný návrh výdavkov EÚ na obdobie 2007 až 2013.
Návrhom tzv. finančnej perspektívy odštartuje komisia mesiace trvajúce tvrdé rokovania členských štátov EÚ o rozpočtové výdavky počas sedemročného obdobia.
Tieto rokovania tradične sprevádza konflikt bohatých štátov, ktoré do rozpočtu EÚ prispievajú viac a chcú výdavky obmedziť, a chudobnejšími štátmi, ktoré nechcú stratiť štedrú podporu zo spoločnej kasy.
Nemecko, Francúzsko, Británia, Holandsko, Rakúsko a Švédsko koncom minulého roka vyzvali na zmrazenie rozpočtových výdavkov na súčasnej úrovni okolo jedného percenta hrubého domáceho produktu EÚ, hoci limit umožňuje minúť 1,24 % HDP.
Očakáva sa, že EK ich tlaku nepodľahne a navrhne zachovanie súčasného limitu a jeho lepšie využitie, asi až do výšky 1,22 % HDP. Oproti dnešku by sa tak rozpočtové výdavky zvýšili do roku 2013 takmer o tretinu na asi 153 miliárd eur.
Komisia návrh odôvodní prioritami, ktoré členské štáty EÚ schválili a ktoré nemožno plniť bez dostatočných finančných zdrojov. Zdôrazní tri: zvyšovanie hospodárskeho rastu, konkurencieschopnosti a zamestnanosti, solidaritu a súdržnosť (teda podporu slabších regiónov), a významnejšie postavenie EÚ vo svete.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi návrh dnes po schválení v kolégiu predstaví okolo 16.30 h v Európskom parlamente poslancom a neskôr na tlačovej konferencii novinárom.
Návrh ešte pred jeho zverejnením odmietol v pondelok britský minister financií Gordon Brown, výzvu na obmedzenie rozpočtových výdavkov zopakovali lídri Nemecka a Francúzska.
Finančnú perspektívu musia schváliť členské štáty EÚ jednomyseľne, súhlasiť s ňou teda musí všetkých 25 krajín, vrátane Slovenska. Rozhodnutie sa očakáva najskôr v priebehu budúceho roka. Až do konca roka 2006 funguje únia podľa tzv. Agendy 2000, ktorá stanovila rozpočtové výdavky na obdobie 2000 až 2006.
(spravodajca TASR Robert Sermek) zll