POPRAD, KEŽMAROK – Školská dochádzka na Slovensku je povinná zo zákona. V okrese Poprad vymeškali žiaci minulý školský rok 30-tisíc vyučovacích hodín.
Kritická hranica na žiaka je 60 neospravedlnených hodín. Potom môžu učitelia informovať príslušné odbory školstva, ktoré môžu rodičom udeliť pokutu alebo siahnuť na dávky sociálnej pomoci.
Zástupkyňa vedúceho odboru školstva na Okresnom úrade v Poprade Alena Madzinová však tvrdí, že obidve opatrenia sú približne rovnako neúčinné. „Vlani sme vyrúbili 109 pokút. Rodičia nám uhradili len nepatrné percento. Od roku 1998 vznikol na pokutách dlh vo výške takmer 187-tisíc korún. Rodičia záškolákov sú totiž väčšinou bez pravidelných príjmov, pohľadávka sa tak stáva nedobytnou,“ hovorí Madzinová.
Podľa M. Péterovej z popradského odboru školstva je o niečo účinnejšie krátenie sociálnych dávok. Výplata plnej dávky sociálnej pomoci je podmienená aj zabezpečením pravidelnej školskej dochádzky detí. Pre mnohých rodičov je preto silnou motiváciou hrozba skrátenia sociálnych dávok na 50 percent.
Pár týždňov po začiatku nového školského roka situácia nie je alarmujúca. „Máme jedného špecialistu, ktorý od začiatku roku vymeškal už 57 vyučovacích hodín. Nedávno sme dokonca objavili dieťa, ktoré bolo až do svojich ôsmich rokov doma. Sú to však len ojedinelé prípady,“ povedal SME riaditeľ Základnej školy v Spišskom Bystrom Roman Pospíšil.
Podľa riaditeľky gerlachovskej základnej školy Dariny Marešovej majú problémové len tri rodiny, hoci ich školu navštevujú len rómski žiaci. „Na druhej strane však doteraz zostali nezaplatené dvestokorunové pokuty z minulého roku a na dávky sociálnej pomoci nikomu siahnuť nemôžeme,“ povedala riaditeľka.
Pracovníci odborov školstva však nepochybujú, že už o pár mesiacov sa situácia môže stať kritickou. Podľa kežmarského prednostu Bystríka Václava dokázali tamojší rekordéri minulý rok „nazbierať“ 504 až 676 neospravedlnených hodín.
RÓBERT JURIŠ