BRATISLAVA 10. februára (SITA) - Aktuálna správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) o stave slovenskej ekonomiky pozitívne hodnotí reformy vlády, zvolenej v septembri 2002. Upozorňuje však na potrebu interakcie medzi jednotlivými časťami celkovej ekonomickej reformy. Slovensko podľa OECD dosahuje značný ekonomický rast, ťahaný rastom prílevu priamych zahraničných investícií. Náklady na pracovnú silu v SR ostávajú druhými najnižšími spomedzi krajín organizácie. Slovensko by sa podľa aktuálnej hodnotiacej správy malo na budúci rok stať najväčším výrobcom áut na obyvateľa v rámci "klubu bohatých". Informuje o tom OECD vo svojej správe Ekonomický prieskum Slovenskej republiky.
Podľa správy OECD čelí slovenská vláda trom hlavným úlohám. Prvou je vstup do eurozóny po splnení nominálnych konvergenčných kritérií. Tento cieľ si vyžaduje náročnú makroekonomickú agendu, ktorej súčasťou je potreba výraznej redukcie rozpočtového deficitu. Druhou úlohou vlády je zvýšenie zamestnanosti prostredníctvom radikálnych zmien v rámci motivačných faktorov na strane uchádzačov o prácu ale aj zamestnávateľov. Treťou úlohou je potreba usilovať sa o menšiu a efektívnejšiu verejnú správu.
Ako sa ďalej uvádza v správe, reálny hrubý domáci produkt Slovenska rastie ročnou mierou približne 4 %, export stabilne stúpa a výrazný je aj súkromný domáci dopyt. Deficit na bežnom účte platobnej bilancie sa vrátil na udržateľnejšie úrovne. Mzdy rastú v súlade s produktivitou, čím sa inflačné tlaky a faktory externej nerovnováhy držia pod kontrolou, pričom jadrová inflácia pokračuje v poklese. Zároveň však Slovensko trpí jednou z najnižších mier zamestnanosti v rámci regiónu OECD.
OECD pripúšťa, že obavy vyvoláva vplyv reforiem na životné podmienky ľudí s nízkym vzdelaním a na dlhodobo nezamestnaných, avšak krátkodobé negatívne vplyvy by malo vykompenzovať narastanie zamestnanosti. Správa OECD oceňuje, že SR implementuje viacero motivačných pracovných opatrení pre obyvateľov. Podľa OECD bola slovenská centrálna banka úspešná počas niekoľkých uplynulých rokov v plnení svojich úloh, avšak v súčasnosti čelí zložitej úlohe zvládnutia prípravy na prijatie spoločnej európskej meny. Pre SR je tiež dôležitá rýchla fiškálna konsolidácia, ktorá by sa mala implementovať prostredníctvom strednodobej fiškálnej stratégie.
rk;it;bt