VEĽKÁ BRITÁNIA

Veľká Británia je obľúbenou krajinou najmä pre dievčatá, ktoré sem chodia pracovať ako au-pair. Mnohé z nich si tam nájdu aj trvalú prácu, prípadne začnú študovať. V Anglicku môžete pracovať v hoteloch, ale tiež ...


Na brigádach v zahraničí býva drina, ale aj zábava. Na snímke rafinovaný únos pekných slovenských diev na nakladači.



Veľká Británia je obľúbenou krajinou najmä pre dievčatá, ktoré sem chodia pracovať ako au-pair. Mnohé z nich si tam nájdu aj trvalú prácu, prípadne začnú študovať. V Anglicku môžete pracovať v hoteloch, ale tiež na farmách. Aj Británia si kladie podmienku, že študent nesmie byť v poslednom ročníku vysokej školy.

Práca v hoteloch je určená najmä študentom hotelových škôl (platená stáž). Program trvá 3 až 12 mesiacov, ubytovanie je zdarma. „Od záujemcu sa očakáva, že bude iniciatívny, prispôsobivý a flexibilný, pretože ho môžu požiadať, aby zmenil pracovnú pozíciu, v závislosti od potreby práce a sezóny. Ak sa osvedčíte ako dobrý pracovník, môžete byť povýšený na lepšie miesto," dozviete sa na portáli www.skz.sk.

Môžete pracovať ako kuchynskí zásobovači, čašníci, barmani, hotelový personál, izboví nosiči.

Práca na farmách je program garantovaný vládou Veľkej Británie a jeho realizáciou sú poverené dve anglické organizácie Concordia a HOPS, ktoré sú partnermi portálov skrz a Bakalari Dĺžka programu je od 1,5 mesiaca po sedem mesiacov.

Slovenský študent zapojený do programu získa možnosť pracovať na farme v niektorej časti Veľkej Británie. Najčastejšie ide o jahodové farmy, zbierajú sa však aj maliny, ríbezle, slivky, jablká, hrušky, čerešne, zemiaky, fazuľa, uhorky, reďkovky, mrkva. Ďalšie práce môžu spočívať v sadení, balení, vážení, triedení plodín, vytrhávaní buriny, vyväzovaní rastlín, strihaní kríkov, stavbe fóliovníkov, v práci okolo farmy.

Agentúry, ktoré ponúkajú prácu na farmách, však vopred upozorňujú: Je to drina! Práca je namáhavá, monotónna, začína sa aj o šiestej ráno, končí sa o štvrtej až šiestej večer. Netreba zabúdať na počasie, ktoré je vo Veľkej Británii povestné svojou upršanosťou a chladom aj v letných mesiacoch. Tohto roku už slovenskí študenti do Veľkej Británie nebudú potrebovať víza.

Ceny a mzda

Registrácia na program stojí okolo 10 000 až 15 000 korún, k nemu treba prirátať depozit 5000 korún, ktorý sa študentovi vráti do troch mesiacov po jeho príchode na Slovensko.

Doprava autobusom vyjde okolo 3000 korún. Každý účastník by mal mať vreckové 100 libier pri vstupe do Veľkej Británie, ktoré by mu malo stačiť na nevyhnutné výdavky na prvý týždeň pobytu do prvej výplaty.

Podľa informácií z agentúry Bakalari si slovenskí študenti po dvojmesačnej práci prinesú domov od 50 000 do 90 000 korún.

Na čo si dávať pozorDoklady a poplatky

Všetky doklady a tiež potvrdenia o zaplatení za registráciu či programy si starostlivo uschovajte. Môžu sa vám zísť pri reklamácii, ak agentúra nedodrží podmienky zmluvy, alebo v prípade, že stratí doklad o vašom zaplatení.

Nespoliehajte sa na ústne sľuby a potvrdenia, a to ani v prípade, že ide o overenú a roky fungujúcu agentúru. Dôkazom o tom, že nemusí vždy všetko vyjsť je napríklad kauza bratislavskej pobočky agentúry YMCA, ktorá vlani vybrala od študentov po 1300 dolárov za sprostredkovanie práce v USA. Nakoniec však žiadnu prácu nesprostredkovala a peniaze študentom dodnes nevrátila.

Všímajte si, ako sa o vás agentúra stará

Starostlivosť o klienta určuje kvalitu agentúry. Preto by ste mali správaniu vašej agentúry a ochote jej zamestnancov pri komunikácií venovať dostatočnú pozornosť. Informujte sa tiež, ako je agentúra pripravená na problémy alebo núdzové situácie a či sa v krajine, kam vycestujete, budete mať na koho obrátiť. Zbierajte si aj referencie od ľudí, ktorí jej služby v minulosti využili.

Čo vás to bude stáť

Pri vyberaní programu si dobre všímajte, čo všetko je v cene. Niektorý program je možno drahší, ale ponúka tzv. full servis, iný zase lacnejší, ale nakoniec zistíte, že v cene nie je napríklad ubytovanie, letenka či poplatok za víza.

Až po zrátaní všetkých položiek môžete začať porovnávať a vyberať cenovo prístupný a zároveň veľa ponúkajúci program.

Nezabudnite si zobrať peniaze do rezervy

Ak idete do zahraničia brigádovať cez program, v ktorom nemáte všetko zabezpečené, nezabudnite si so sebou zobrať dostatočný obnos peňazí na „prežitie" prvých dní, možno aj týždňov. Niektoré ubytovne totiž požadujú platbu za izbu vopred, a to aj na niekoľko týždňov či mesiacov. Podobne to môže byť aj so stravou.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 691
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 112
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu