Ceny Grammy sa zaobišli bez škandálov

Afroamerická speváčka Beyonce Knowlesová sa stala hrdinkou 46. ročníka odovzdávania prestížnych hudobných cien Grammy, ktorá šesť nominácií premenila na päť malých gramofónikov.


Hneď za ňou sa so štyrmi oceneniami umiestnil soulový veterán Luther Vandross. Podľa agentúr nedeľný večer v Los Angeles ovplyvnil nedávny škandál Janet Jacksonovej a Justina Timberlaka. Odovzdávanie cien nebolo spontánne a ceremoniál prísne strážený televíznymi spoločnosťami ovládla rutina s krátkym poďakovaním laureátov.

„Wow! To je neuveriteľné, odmenou mi už bolo spievanie. Som veľmi poctená," povedala Beyonce, ktorá sa s piatimi cenami zaradila k mnohonásobným víťazkám minulých ročníkov Norah Jonesovej, Alicie Keysovej a Lauryn Hillovej. Bývalá členka Destiny's Child však nezískala ani jednu sošku v hlavných kategóriách. Všetky ceny vyhrala v kategórii R&B - za najlepší spevácky výkon, najlepší album, najlepšiu pieseň alebo za výkon vo dvojici so štvornásobne oceneným Lutherom Vandrossom. Ten na ceremoniál neprišiel, pretože sa stále zotavuje z mozgovej príhody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prestížny gramofónik za nahrávku roka musela Beyonce prenechať britskej alternatívnej skupine Coldplay za pieseň Clocks. Štvorica sympatických Britov venovala cenu zosnulému country spevákovi Johnnymu Cashovi a demokratickému kandidátovi na prezidenta Johnovi Kerrymu, ktorý by podľa nich „mal byť jedného dňa prezidentom".

Bluegrassová speváčka Alison Kraussová, známa aj zo soundtracku Braček, kde si? a hip-hopové duo OutKast získali až tri ocenenia. Dvakrát boli honorovaní raper Eminem alebo rocková skupina The White Stripes. Naopak, najpredávanejší raper 50 Cent vyšiel s piatimi nomináciami naprázdno.

Slávnostný večer otvoril Prince s piesňou Purple Rain, ktorá vznikla pred dvadsiatimi rokmi. Hudobníci Sting, Vince Gill a Dave Matthews potom vzdali hold štyridsiatemu výročiu invázie The Beatles do USA, za prítomnosti vdov Yoko Ono a Olivie Harrisonovej. Medzi vystupujúcimi sa objavili speváčky Christina Aguilerová, Celine Dionová a jazzman Chick Corea si dokonca zahral s rockovými Foo Fighters.

SkryťVypnúť reklamu

Justin Timberlake si prevzal ceny za najlepší mužský spevácky výkon a popový album a nezabudol sa opäť ospravedlniť za škandál s Janet Jacksonovou, ktorej počas spoločného vystúpenia vo finále Super Bowl vypadol z kostýmu prsník. „Bol to ťažký týždeň pre všetkých. To, čo sa stalo, nebolo úmyselné. Bolo to poľutovaniahodné a ospravedlňujem sa decká, ak vás to urazilo," povedal Timberlake.

Organizátori sa nakoniec rozhodli pozvať aj Jacksonovú, tá však odmietla. Škandál Nipplegate spôsobil, že odovzdávanie cien Grammy v losangeleskom Staples centre sa vysielalo s drobným oneskorením. Takýmto spôsobom chceli televízne spoločnosti predísť nežiadaným incidentom a vulgárnym výrazom účinkujúcich. Pot na čele televíznych cenzorov určite vyhnala Christina Aguilerová, oblečená do šiat s hlbokým výstrihom. „Nechcem, aby sa mi stalo to, čo Janet... ak sa mi to podarí udržať pohromade," vtipkovala speváčka.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšou nahrávkou klasickej hudby sa stala Mahlerova Symfónia č. 3 s dirigentom Michaelom Tilsonom Thomasom a San Francisco Symphony, rovnaká skladba vyniesla prvenstvo v kategórii Najlepší výkon orchestra Viedenským filharmonikom pod vedením Pierra Bouleza.

Posmrtné ocenenia Grammy získali George Harrison, Warren Zevon, Johnny Cash a jeho žena June Carter. Netradičnými víťazmi sa stali aj bývalé hlavy dvoch mocností - americký prezident Bill Clinton a sovietsky prezident Michail Gorbačov, ktorí spolu s talianskou herečkou Sofiou Lorenovou získali cenu za najlepší slovný sprievod hudobnej nahrávky pre deti, rozprávky Sergeja Prokofieva Peter a vlk.

Veteránka šoubiznisu

Nebýva zvykom, aby si najviac sošiek Grammy odniesol hudobník s jediným albumom. Kto však sleduje populárnu hudbu, vie, že hoci Beyonce Knowlesová má iba dvadsaťdva rokov, nie je žiadnou umelou hviezdičkou.

SkryťVypnúť reklamu

Rodáčka z Houstonu už ako malá navštevovala hodiny tanca a spievala v kostolnom zbore. Prvú skupinu založila s kamarátkou, keď mala deväť. Obe milovali spev a chceli spievať R&B. Písal sa rok 1990 a zrodili sa Destiny's Child. Keď o pár rokov Beyonce ponúkla miesto svojej sesternici a jej priateľke, úlohy manažéra sa zhostil jej otec, ktorý uveril v úspech štvorice mladučkých dievčat.

Lolity popu sa však nekonali, prvým signálom megaúspechu bola až zmluva, ktorú im ponúklo v roku 1997 vydavateľstvo Capitol. O rok neskôr sa zrodil debutový album s prvým veľkým hitom No No No a s ním spory. Dve dievčatá obvinili Matthewa Knowlesa, že favorizuje dcéru a neter, vzápätí skupinu opustili.

Beyonce, hlavná autorka hudby, začala premýšľať o sólovej kariére. „Chcela som počuť všetky moje obľúbené veci naraz, od hip-hopu cez rock až po jazz. Viem, že poslucháči ma milujú ako pophviezdu, no chcem, aby ma brali ako umelkyňu," povedala o svojom multiplatinovom debutovom albume Dangerously in Love.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý singel Crazy in Love, duet s priateľom raperom Jay-Z, mnohí favorizovali za pieseň roka 2003. Na albume účinkuje množstvo ďalších hostí od Missy Elliot, Seana Paula až po Luthera Vandrossa.

„Skladby majú isté podobnosti, no sú omnoho osobnejšie. Chcela som silnejšie rytmy, ale zároveň je tu aj viac balád," povedala speváčka pri porovnávaní s hudbou Destiny's Child. Jej album je pestrejšou a osobitejšou zmesou nálad a štýlov, čo ocenili aj porotcovia Grammy. (her)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu