Dvojtýždňové chlapča - možno Aleš a možno Trnavský - by sa dnes malo presunúť z nemocnice do detského domova a odtiaľ čo najskôr do predosvojiteľskej starostlivosti. FOTO - AUTORKA
ha je ojedinelý pre trnavských lekárov, policajtov, sociálnych pracovníkov i matrikárov.
„Odhadujeme, že deň nájdenia 28. január bol aj dňom jeho narodenia," hovorí primárka novorodeneckého oddelenia Rozália Mišová. „Dojča malo na sebe detské tričko, čiapku, namiesto plienky uterák. Bolo zabalené vo fusaku a v dvoch dekách. Ten, kto ho odložil, mu určite nechcel ublížiť. Podľa spôsobu ošetrenia pupku predpokladáme, že osoba, ktorá to robila, nebola zdravotná sestra, ale už mala skúsenosti s deťmi."
Chlapec, ktorému zdravotné sestry na novorodeneckom hovoria Aleš, pôjde z detského domova čo najskôr do predosvojiteľskej starostlivosti. Záujemcovia o osvojenie sú evidovaní v poradovníku, a nie je možné uprednostniť niekoho mimo poradovníka alebo dokonca z iného regiónu. V tejto starostlivosti musí byť minimálne tri mesiace, najviac však do dovŕšenia jedného roku. Ak je dieťa právne voľné, môže ísť potom na osvojenie, ktoré odobrí súd. Právne voľné je vtedy, ak sa oň jeho biologická matka nebude zaujímať šesť mesiacov. Úrad ho môže umiestniť aj do pestúnskej starostlivosti do rodiny budúcich osvojiteľov na pol roka. Aj vtedy získa právnu voľnosť a môže byť osvojené.
Podľa lekárov a sociálnych pracovníkov chýba ľudom osveta. Zdôrazňujú, že žena sa môže nechceného dieťaťa pred alebo po pôrode zrieknuť.
Dojča oficiálne zatiaľ nemá meno. Matrika mu pridelila iba rodné číslo a súd mu určí meno a priezvisko. V Trnave si spomínajú iba na jeden prípad najdúcha, ktorý prednedávnom zomrel. Našli ho v roku 1920 pri železnici a dostal priezvisko Štrekár. Primátor Trnavy Štefan Bošnák si myslí, že by sa najdúch mohol volať Trnavský a Trnavčania mu vymýšľajú ďalšie mená.
„Neodsudzujem matku, kým nepoznám dôvod, prečo to urobila. Nehodila dieťa do smetiaka, vedela, že oň bude dobre postarané," povedala v ankete Alena Košíková z Trnavy.
Policajti sú z prípadu tiež bezradní. Podľa krajského policajného hovorcu Martina Korcha sa im nepodarilo získať nijakú informáciu k zisteniu jeho matky. Nie je isté, či dojča odložila vlastná matka, alebo iná osoba.
Osoba, ktorá podhodila v nemocnici dieťa, je podozrivá z trestného činu opustenia dieťaťa, za ktorý je trest od šiestich mesiacov do troch rokov odňatia slobody.