BRATISLAVA – Návrh zákona o vysokých školách z dielne ministerstva školstva vyvoláva v pripomienkovom konaní kritické ohlasy. Ako neprijateľný ho tento týždeň odmietol Akademický senát a vedenie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Výhrady sú najmä voči obmedzeniu právomocí samosprávy škôl, k zrušeniu právnej subjektivity fakúlt a novému inštitútu – správnej rade vysokých škôl.
„Skutočná samospráva je podmienená úplnou samosprávou jej hlavných zložiek – fakúlt. Odobraté kompetencie samosprávy má dostať správna rada školy. Návrh neobsahuje žiadne záruky, aby sa pri navrhnutom spôsobe vytvárania správnej rady (členov rady vymenúva a odvoláva minister) predstaviteľom štátnej moci zabránilo presadzovať politické, skupinové a osobné záujmy,“ konštatuje sa vo vyhlásení akademického senátu. Zákon tak vracia naše vysoké školstvo do čias centralizácie v osemdesiatych rokoch.
Odmietavé stanovisko zaujme zrejme aj akademický senát celej Univerzity Komenského. Naznačuje to komisia pre vysokoškolskú legislatívu AS UK, ktorá na internetovej stránke UK senátu odporúča považovať návrh zákona za neopraviteľný a odmietnuť ho ako celok.
Ministerstvo školstva pri predkladaní návrhu s odmietavými reakciami časti akademickej obce rátalo, námietky filozofickej fakulty však nepokladá za dostatočne vecné. „Označiť reformu za pokus o centralizáciu, to je len onálepkovanie, nie vecný argument. Dnešné kompetencie ministerstva voči vysokým školám sú oveľa väčšie, ako budú v prípade schválenia nového modelu,“ hovorí štátny tajomník ministerstva školstva Martin Fronc. Obavy z príliš silného postavenia správnej rady sú podľa neho neopodstatnené. „Správna rada bude dozerať na majetkové operácie a blokovať nesprávne nakladanie s majetkom vysokej školy. Preto by nebolo dobré, keby členov rady vymenúval akademický senát alebo rektor. Niekto ich musí vymenovať, tak navrhujeme, aby to bol minister,“ hovorí.
Pripomienkovanie zákona bude trvať do 14. marca. Do vlády by mal byť predložený v apríli. (mar)