
Experti sa zhodujú, že keby nebolo internetu, kanibal z Rotenburgu by asi nikoho nezjedol. Nájsť človeka, ktorý by sa chcel stať jeho večerou, by nebolo také ľahké.
Slovo kanibalizmus údajne pochádza z Karibiku. Jeden z miestnych kmeňov v oblasti, ktorú vtedy nazývali Caniba, podľa Krištofa Kolumbusa ozvláštňoval svoj jedálny lístok pozostávajúci prevažne z rýb a ovocia ľudským mäsom. Pre bielych misionárov sa potom stali kanibali postrachom. Videli ich všade, aj tam, kde neboli.
Ešte pred niekoľkými desaťročiami bola rajom kanibalizmu Papua – Nová Guinea a zastrčené kúty oceánie. Bádatelia však upozorňujú, že pojedanie ľudí sa s príchodom Západu vytráca. Kotlíky strachnaháňajúcich domorodcov tak nahradil internet. Dnes nie je rajom ľudožrútov Papua, ale sieť.
Na súde s Meiwesom sa ukázalo, že internet urobil z kanibalizmu dostupnú záležitosť na rozhraní medzi úchylnou zábavou a skutočnou posadnutosťou. Na sieti sa o pojedaní ľudského mäsa totiž v príjemnej anonymite rozprávajú ľudia, ktorým by nikdy nenapadlo, že to niekto môže myslieť vážne, ale aj Meiwesovia, ktorí o tom snívajú celý život a sú schopní to aj zrealizovať.
Svojej obeti – Brandesovi – sa na to sťažoval aj Meiwes. V jednom z mailov mu napísal: „Je tu veľa ľudí, ktorí prejavia záujem, ale len málo z nich to myslí vážne.“
Neuveriteľne to komplikuje situáciu aj vyšetrovateľom. Tí si nevedia rady. Nedokážu rozlíšiť, kto len hlúpo žartuje.
Federálny vyšetrovateľ Wilfried Fehl sa zaoberal Meiwesovým prípadom. V šoku bol z toho, aká bohatá je internetová kanibalia scéna. A kto všetko je jej súčasťou. „Hovoríme o zubároch, učiteľoch, kuchároch, vládnych úradníkoch a remeselníkoch. Sú to ľudia, ktorí patria do strednej vrstvy,“ povedal na súde detektív Fehl.
„Len v Nemecku sú stovky ľudí s kanibalistickými sklonmi a na svete sú to tisícky. Kanibalizmus tu bol vždy, ale až internet ho naozaj oživil. Môžete byť v kontakte s celým svetom a robiť to anonymne,“ povedal súdu psychológ Rudolf Egg z nemeckého kriminologického inštitútu.
Armin Meiwes a jeho večera Bernd Brandes sú dôkazom, že kanibalizmus na internete nie je len virtuálnou záležitosťou. Sú tiež dôkazom, že internet dal priestor úplne novej skupine ľudožrútov. K vzdialeným domorodcom, satanistom a sexuálnym úchylom sa pridali aj navonok veľmi slušne vyzerajúci ľudia, ktorí žijú v ústraní a s okolitým svetom ich spája počítač.
Najznámejší kanibali
Americký strašiak
Albert Fish znásilnil, zabil a zjedol v 20-tych rokoch minulého storočia niekoľko detí. Sexuálne ho to vzrušovalo.
Kanibal z Milwaukee
Američan Jefrey Dahmer zabil 17 ľudí, časti tiel zamrazil, uvaril a zjedol. Odsúdili ho na doživotie. Vo väzení zomrel.
Netvor z Rostova
Rus Andrej Čikatilo zabil 52 žien a detí. Pohlavné orgány niektorých obetí zjedol. V roku 1992 ho odsúdili na smrť.
Ottis Toole
Ottis Toole zabil medzi rokom 1970 a 1980 viac ako 200 ľudí. Niekoľko z nich aj zjedol.