Hydina potrebuje výbeh. FOTO - (AR)Záhradkárska poradňa
Veterinárne okienko Kúpila som si nosnice - sliepky. Veľmi sa navzájom ozobávajú, až do krvi si vyšklbávajú perie. Rady od zverolekára i od známych o podávaní vitamínov, zmesiek a rôznych prostriedkov nepomáhajú. Počas piatich rokov som si tri razy zaobstarala nosnice z rôznych družstiev, situácia sa však vždy zopakuje. Postupne zostávajú úplne ošklbané a jedna po druhej uhynú. Ako mám ďalej v chove postupovať?
M. C., Varín
V liste neuvádzate, v akých podmienkach hydinu chováte, čím ju kŕmite a čo ste na odstránenie nežiaducich prejavov urobili. Môžeme preto len spomenúť pravdepodobné príčiny a preventívne opatrenia.
Ozobávanie peria sa objavuje najmä v preplnených priestoroch, pri nesprávnej výžive, stresových situáciách, nevhodnom osvetlení. Príčinou je nahromadenie sliepok na malej ploche, dráždenie vonkajšími alebo vnútornými parazitmi, nedostatok bielkovín, minerálnych látok a vitamínov v kŕmnej dávke, chýbajúce podnety k činnosti. Tento zlozvyk postihuje hlavne ľahšie plemená (vlašky, leghornky a podobne). Perie si šklbú najmä v okolí kloaky a na chrbte.
Kanibalizmus je už nebezpečnejší prejav. Podnetom naň sa stáva napríklad poranenie alebo vyvrátenie kloaky niektorej nosnice. Ostatné kury ju začnú ozobávať, sliepku môžu až dokľuvať. Príčiny sú podobné ako pri ozobávaní peria, potrebný je okamžitý zásah chovateľa.
Prevencia spočíva v dobrých chovateľských podmienkach, starostlivosti a plnohodnotnej výžive. Do krmiva je vhodné pridávať aj mäsové odpady alebo upravenú jatočnú krv. Počas troch až štyroch dní sa má zvýšiť prídavok soli z 0,5 na 3 percentá, alebo podávať bujón v pitnej vode (kocku rozpustiť v 5 litroch vody). Z vitamínových a minerálnych prípravkov sa pre nosnice osvedčil Plastin. Čistá voda na napájanie má byť stále k dispozícii. Veľký význam má aj dostatok priestoru, výbeh, primeraný počet kŕmidiel, napájadiel a vhodné osvetlenie. Svetlo v kuríne má byť tlmené, pri výskyte kanibalizmu možno okná natrieť červenou farbou, prípadne používať žiarovky s červeným sklom. Dôležitý je aj pobyt hydiny vo výbehu, kde sa „zamestnáva" hľadaním obživy. Počas mrazivých dní, keď nosnice zostávajú v kuríne, im treba umožniť hrabať sa v slame, a tak zaujať ich pozornosť. Kŕdeľ má pozostávať z menšieho počtu kúr, ktoré sú hmotnosťou, vekom i temperamentom vyrovnané. Hydinu treba pravidelne na jar a v jeseni odčervovať a očkovať proti kokcidióze.
Sliepkam s prejavom kanibalizmu možno zobák chirurgicky skrátiť. Po takomto zákroku však treba častejšie kontrolovať prípadný výskyt vonkajších parazitov, ktoré si so skráteným zobákom nedokážu vyberať z peria. Poranené nosnice treba oddeliť od kŕdľa, rany im ošetriť a izolovať ich až do úplného vyliečenia. Ak prenasledovanie v kŕdli pretrváva, agresívne sliepky treba vyradiť a chovať oddelene.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ