Brusel 6. februára (TASR) - Na rozdiel od USA sa Európska únia zatiaľ nevyjadrila k súčasnej politickej situácii v Srbsku, kde bol predseda parlamentu zvolený len za podpory Socialistickej strany Srbska (SPS) bývalého lídra Slobodana Miloševiča.
Podľa agentúry Tanjug Brusel zatiaľ zrejme zvolil vyčkávaciu taktiku. Vysokopostavený predstaviteľ EÚ, ktorý si neželal byť menovaný, však v Bruseli povedal, že súčasná situácia v Srbsku je dôvodom pre hlboké obavy únie. Postoj predstaviteľa odzrkadľuje všeobecnú náladu v EÚ, nielen vo veci voľby predsedu Skupštiny, ale aj v súvislosti s pomalým procesom tvorby novej srbskej vlády.
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana v reakcii na zvolenie predsedu srbského parlamentu v stredu zdôraznil, že pre úniu je teraz najdôležitejšie, aby Srbsko dostalo stabilnú, reformistickú a proeurópsku vládu. Podľa jeho názoru by srbskú vládu mali vytvoriť všetky demokratické sily.
Spojené štáty vo štvrtok vyjadrili znepokojenie, že budúca vláda Srbska bude možno odkázaná na podporu socialistov.
Po šiestich týždňoch neúspešných rokovaní medzi reformnými stranami, ktoré zablokovali spory medzi najväčšími subjektmi - Demokratickou stranou Srbka (DSS) a Demokratickou stranou (DS), chce líder DSS Vojislav Koštunica vytvoriť menšinovú vládu spolu s ďalšími dvoma demokratickými subjektmi - expertnou stranou G17 Plus a koalíciou Srbské hnutie obnovy/Nové Srbsko (SPO/NS). Koštunica vylúčil prijatie SPS do vlády, nie však možnosť, že socialisti budú jeho koalíciu v parlamente podporovať.
Podľa pozorovateľov by k vážnejšiemu pokusu o vytvorenie srbskej vlády mohlo dôjsť až v marci, keďže DS bude koncom februára voliť svoje vedenie. Prípadné personálne zmeny by mohli otupiť spory medzi DS a DSS.