Bratislava 6. februára (TASR) - Veľká Británia nemení svoje rozhodnutie otvoriť po rozšírení únie svoj pracovný trh. Občania všetkých členských štátov únie, vrátane Slovenska, v nej budú môcť pracovať už od 1. mája.
V reakcii na dohady o obmedzení britského pracovného trhu, ktoré vyvolal prejav britského premiéra Tonyho Blaira signalizujúci zmenu politiky voči prisťahovalcom, to vyhlásila britská ambasáda v Bratislave.
Ako spresnila jej pracovníčka Katarína Strýčková, Británia víta všetkých občanov EÚ s cieľom pracovať na jej území, ale nebude akceptovať ľudí, ktorí budú prichádzať s úmyslom zneužívať výhody tamojšieho sociálneho systému. "Prijmeme silné protiopatrenia, aby sme tomu zabránili. Ktokoľvek, kto si myslí, že príde do Británie a dostane peniaze alebo ubytovanie zadarmo, sa mýli," tlmočí stanovisko ambasády Strýčková.
Každý, kto požiada o sociálne dávky, musí splniť podmienky tzv. Habitual Residence Test, teda testu trvalého pobytu, pričom Británia ich ešte sprísni. Bude sa to týkať najmä dôvodov príchodu do Spojeného kráľovstva, výkazu o predchádzajúcich zamestnaniach a dĺžky pobytu v inej krajine. Tí, ktorí podmienky testu nesplnia, nebudú mať nárok na žiadne sociálne dávky, vrátane dávok na podporu bývania alebo podpory pri hľadaní zamestnania.
Ako sa uvádza v závere vyhlásenia britského zastupiteľstva na Slovensku, krajina verí, že jej rozhodnutie otvoriť pracovný trh všetkých občanom únie, bolo správne. "Máme voľné pracovné miesta a chceme, aby u nás ľudia pracovali legálne, a aby tak prispievali do britskej ekonomiky," odkazuje.
Viaceré členské štáty EÚ pritom už avizovali, že na voľný pohyb osôb z pristupujúcich krajín budú po rozšírení uplatňovať rôzne obmedzenia. Nedávno tak urobilo aj Švédsko, ktoré bolo predtým ako jeden z mála členov európskej 15-ky známe svojím liberálnym postojom. Na definitívne oznámenie zavedenia prechodných období pre sprístupnenie svojich pracovných trhov majú štáty čas až do 1. mája. Oficiálne zatiaľ o svojich ochranných opatreniach Európsku komisiu informovali len Nemecko, Rakúsko, Belgicko a Fínsko.