FOTO - REUTERS Veľké vydavateľstvo Rowohlt v poslednej chvíli zastavilo tlač románu Endstufe (Konečný stupeň) renomovaného nemeckého autora THORA KUNKELA. Román opisuje dvojaký život vedeckých pracovníkom SS Inštitútu pre hygienu, ktorí popri oficiálnej práci vyrábali pornofilmy.
Čo hovoríte na to, že vydavateľ vášmu románu vyčíta, že je nemorálny?
„Už vo svojich predchádzajúcich knihách sa môj postoj blíži k tomu, čo napríklad vo Francúzsku hovorí Michel Houellebecq. Doteraz som s tým nemal problém."
Aký problém má s vaším novým románom vydavateľstvo Rowohlt?
„Riaditeľ mi rukopis chválil. Ale myslí si, že v ňom vidieť biologizmus, ktorý opisuje svet ako výsledok protoplazmy pudov. Lenže mladšia generácia nemá takúto úzkosť z technológií ako starší. Vidíme v biotechnike veľmi pozitívne aspekty. Nič si nepredstierajme. Aj v Spojených štátoch a Anglicku sa dnes robia také isté experimenty, ako robili eugenici za tretej ríše."
Ibaže nie na ľuďoch!
„Vtedy sa lekárske pokusy robili za príšerných podmienok, na ľuďoch v koncentračných táboroch."
Iné je písať s houellebecqovským cynizmom o sexe, iné o nacizme. Nemyslíte, že vás v tomto prípade vydavateľ lektorskými zásahmi, o ktorých ste povedali, že by celú knihu zmenili, chcel ochrániť pred samým sebou?
„Nemecko je celkom normálna európska krajina. Myslím, že zo seba nemusíme vychovávať zahanbených záhradných trpaslíkov. Sme demokrati a Európania. A ja som autor, ktorý chce veci, o ktorých treba hovoriť, povedať jasnými slovami. Nie je to historický román, naopak, máte pocit, že tretia ríša je kdesi za rohom. S myslením, ktoré sa vtedy objavilo, sa musíme vyrovnať, nie v politickom, ale vo vedeckom zmysle."