Frankfurt nad Mohanom 6. februára (TASR) - Rozšírenie Európskej únie od 1. mája tohto roku o osem krajín zo strednej a východnej Európy (KSVE) nepovedie k zlepšeniu demografických ukazovateľov spoločenstva, ale z dlhodobého hľadiska ich dokonca podstatne zhorší. Vo svojej správe to uviedol Ústav pre nemecké hospodárstvo so sídlom v Kolíne nad Rýnom. Negatívna demografická bomba tiká v pristupujúcich krajinách východnej Európy ešte silnejšie ako na západe starého kontinentu.
Správa ústavu sa odvoláva na prognózy Spojených národov, podľa ktorých napríklad v Estónsku bude v roku 2050 žiť o 50 % menej ľudí než ich je tam v súčasnosti. Poľská populácia by sa mala v rovnakom období znížiť o 15 %, kým na území terajšej európskej pätnástky by malo žiť v roku 2050 o 8 % menej ľudí než teraz.
Každých 10 žien v budúcich členských krajinách EÚ vo fertilnom veku od 15 do 45 rokov rodí len 12 detí, kým na začiatku 90. rokov ich bolo 20.
Nepriaznivý demografický vývoj pokračuje aj v starých členských krajinách únie, kde sa manželstvá uzatvárajú neskôr a prvé dieťa rodia ženy v pomerne vysokom veku.
Informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.