Keď Švédka Magdalena Forsbergová po olympiáde v Salt Lake City 2002 skončila aktívnu kariéru, mnohé jej súperky si v duchu vydýchli. Konečne budú mať šancu zaútočiť na prvé miesto. To mala daňová poradkyňa z Bergerforsenu priam vyárendované. V pretekoch Svetového pohára vyhrala 42 pretekov, na stupni víťazov stála neskutočných 79-krát. Aj preto nemal SP v rokoch 1997 - 2002 inú šampiónku, šesť rokov po sebe bola najlepšou Forsbergová.
Dodnes je v individuálnych disciplínach najúspešnejšou účastníčkou majstrovstiev sveta, ktorých ďalší diel sa rozbehne už zajtra v nemeckom Oberhofe. Počas štyroch rokov si „Velikaja Magda", ako ju vlani nazvali ruskí novinári, vybojovala šesť titulov svetovej šampiónky. Ruska Jelena Golovinová ich získala desať, no na rozdiel od Forsbergovej má z individuálnych pretekov len dve prvenstvá. Aj Forsbergová štafety behala, ale ostatné krajanky jej výkonnosť zďaleka nedosahovali.
Obdivuhodná séria
Konkurencia z Forsbergovej bola najzúfalejšia v sezóne 2000/01, keď Švédka vyhrala deväť pretekov SP za sebou. Na to, aký zradný vie byť biatlon, to bol doslova heroický výkon. „Nikdy ma víťazstvá nenudili, ale keď som dosiahla v sérii už siedme, začínala som mať problémy s motiváciou," priznala rodáčka z Örnsköldsviku, ktorá žiadny zvláštny recept na víťazstvá nepozná. „Nerobila som nič iné, len som si užívala preteky. A nikdy som si nepripúšťala žiadny prílišný tlak."
Vášnivá milovníčka poľovačiek a psov trénovala v štvortýždňových cykloch. „Najskôr tri týždne tvrdá dvojfázová príprava a potom jeden skôr na výdych. A tak dookola. Ak chcete byť najlepší, musíte mať cieľ a tvrdo za ním ísť. Ale zároveň pre vás musia byť každé preteky pasiou," hovorí Magdalena.
Aj manžel presedlal na biatlon
Za slobodna sa volala Wallinová, neskôr si vzala bývalého bežca na lyžiach Henrika Forsberga, ktorý tiež skúsil chuť prvenstva vo Svetovom pohári. Neskôr sa aj on dal na biatlon. „Bolo fajn mať ho stále vedľa seba. Keď presedlal z čistého behu na biatlon, všetko sa zjednodušilo. Trénovali sme spolu, súťažili spolu, bývali spolu po hoteloch."
Z ich lásky už stihol vzísť aj potomok. Vlani v novembri v Sundsvalle Magdalena porodila syna Olleho, ktorého podľa manžela Henrika čaká tiež biatlonová budúcnosť. „Hneď to nebude, treba byť trpezlivý, no v roku 2022 by už mohol súťažiť," hovorí Henrik, ktorý by veľmi rád videl syna kráčať v rodičovských šľapajach.
Zo strelnice za mikrofón
Forsbergová tak na čas vypadne z kolotoča Svetového pohára. Ani po skončení kariéry totiž na svoj milovaný šport nezanevrela. Na jednotlivé kolá cestovala ako komentátorka nemeckej televíznej stanice ARD a divákom sa prihovárala plynulou nemčinou. Akoby to bol jej materinský jazyk. „Občas to bolo riadne komplikované, ale aspoň som zostala pri biatlone a ešte som sa čo-to nové stihla naučiť."
Popri tom viedla Magdalena vlastnú reláciu vo švédskej televízii. „Rozprávala som zážitky zo svojej kariéry. Bavilo ma to a ešte som sa im odvďačila za to, že ma počas kariéry sponzorovali."
Zakliata olympiáda
Dnešný biatlonový cirkus inú pretekárku typu Forsbergovej nemá. A predsa je v jej kariére podujatie, ktoré nikdy vyhrať nedokázala - olympijské hry. Akoby pre ňu bolo zlato spod piatich kruhov zakliate. V Nagane 1998 bola vo vytrvalostných pretekoch až štrnásta, v šprinte dokonca sedemnásta. O štyri roky neskôr v Salt Lake City už na stupni víťazov stála, no boli z toho len dva bronzy. Vo vytrvalostných pretekoch ju od zlata delil jediný výstrel, no Forsbergová to tragicky nebrala. „Nemám byť prečo smutná. Bola to zábava, mám dva bronzy, a navyše som si užila olympijskej atmosféry. Bola nezabudnuteľná."