Od roku 1993 sa obyvatelia bosnianskeho mesta Mostar delia na tých „za riekou" a tých „na našej strane". Mesto je od balkánskej vojny rozdelené na chorvátsku a moslimskú časť. Minulý týždeň ohlásil medzinárodný správca Bosny a Hercegoviny Paddy Ashdown zjednotenie. Mnohí miestni obyvatelia sa jeho nadšeniu len uškŕňajú.
V čase, keď bosniansku vládu opäť ovládli nacionalisti a tri územné celky štátu sú etnicky homogénnejšie než pred vypuknutím vojny, znie vyhlásenie britského protektora skôr ako zbožné prianie.
Od minulého týždňa tvorí mesto jediný správny celok rozdelený na tri moslimské a tri chorvátske obvody. Ešte tento rok chce Ashdown v meste zorganizovať komunálne voľby, z ktorých má vzísť nové mestské zastupiteľstvo s rovnakým počtom Chorvátov aj bosnianskych Moslimov a so zastúpením srbskej menšiny.
„Pre Chorvátov to nie je dobrá správa - Mostar je jediné mesto, kde majú väčšinu, hoci majú zakázané politicky ju využívať," nahnevane povedal pre časopis Transitions Online päťdesiatnik Pero Blazevič. Mostarskí Chorváti totiž počtom o niečo prevyšujú bosniansko-moslimské obyvateľstvo.
Na Ashdowna soptia aj Moslimovia. „Je to katastrofa. Odteraz bude starostom Mostaru vždy len Chorvát," povedal Zijad Hadziomerovič, starosta mestskej časti Staré mesto.
Ashdown sa podľa scenára daytonskej mierovej zmluvy z roku 1995 snaží rozbiť nepriepustnosť dvoch vedľa seba žijúcich komunít zákrokmi zhora. Doterajšie pokusy sprostredkovať priblíženie brehov rieky Neretva však zlyhali.
Na rozdiel od slávneho mostarského mosta z čias Osmanskej ríše, ktorý po bombardovaní chorvátskym delostrelectvom v krátkom čase začali rekonštruovať, vojnou porušené ľudské vzťahy si vyžadujú na obnovu dlhší čas a viac peňazí.
Aj preto sa britský diplomat usiluje poslať signál smerom k zahraničným investorom, váhajúcim s obchodovaním vo formálne rozdelenom meste.
Snahy medzinárodnej komunity o zjednotenie správy Mostaru sú ozvenou silnejúceho tlaku na bosniansku vládu unifikovať rozdelenú armádu, financie aj zahraničnú politiku štátu. Tlaku zvonka však nezodpovedajú túžby miestneho obyvateľstva - do čela krajiny si bosnianski Chorváti, Srbi aj Moslimovia zvolili nacionalistov.
Mešťania z Mostaru tvrdia, že mesto zostane rozdelené - len hranica sa zo stredu rieky premiestni na deliace čiary šiestich nových mestských obvodov.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ