Holandský premiér Jan Peter Balkenende (vpravo) sa prihovára účastníkom kongresu Európskej ľudovej strany (EPP). Na snímke 2. zľava v dolnom rade je slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. FOTO - TASR/AFP
Zjazd Európskej ľudovej strany (EPP), pravicovej frakcie Európskeho parlamentu, včera prijal rezolúciu odsudzujúcu zločiny komunizmu.
Európska pravica vyzvala bývalých vedúcich funkcionárov komunistických diktatúr, aby sa zriekli kandidatúry na posty v Európskej únii, ak boli súčasťou utlačovateľského aparátu alebo páchali zločiny proti ľudskosti. Vyzýva tiež funkcionárov z nových členských krajín, aby informovali o svojich pracovných a politických aktivitách za komunizmu.
Pod návrhom rezolúcie sú podpísaní nemeckí, talianski, maďarskí a lotyšskí poslanci a pozorovatelia Európskeho parlamentu. Pôvodný text rezolúcie bol oveľa tvrdší a žiadal všetky frakcie europarlamentu, aby do svojich radov neprijímali bývalých vysokých predstaviteľov komunistických režimov.
O príprave stanoviska sa začalo hovoriť pred troma týždňami a v niektorých postkomunistických krajinách to vyvolalo vnútropolitickú búrku.
Vedúci kandidátky maďarských vládnych socialistov do europarlamentu a minister zahraničných vecí László Kovács označil za absurdné, aby jedna politická strana predpisovala druhej, akých poslancov má prijímať do svojich radov. Druhý muž na kandidátke, bývalý premiér Horn, hovoril o zasahovaní do vnútorných záležitostí Maďarska. Horn bol od roku 1985 štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a v rokoch 1989 - 1990 ministrom zahraničných vecí poslednej maďarskej komunistickej vlády.
Socialisti vinia z iniciovania rezolúcie opozičnú stranu Fidesz. Predseda Fideszu Viktor Orbán to však popiera.
Rezolúciu v pôvodnom znení už odmietli predstavitelia socialistickej frakcie Európskeho parlamentu. Za nešťastnú ju včera označil aj predseda zahraničného výboru Elmar Brok, ktorý rokoval v Budapešti s premiérom (a tiež niekdajším členom najvyššieho vedenia maďarskej komunistickej strany) Péterom Medgyessym.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda s návrhom rezolúcie súhlasí, aj keď sa podľa neho Slovenska netýka. „Pri pohľade na slovenskú scénu, vládne, parlamentné a veľa iných funkcií si dovolím vyhlásiť, že nenájdete jediného takého bývalého papaláša, exponenta bývalého režimu," tvrdil Dzurinda v Bruseli novinárom. Podľa premiéra je dôležité triezvo rozlišovať medzi bývalými členmi strany a organizátormi represií.
PETER MORVAY