LAHTI – Dvojnásobným úspechom fínskych pretekárok sa skončili preteky v šprinte na MS v klasickom lyžovaní v Lahti. Pri premiére tejto disciplíny na svetovom šampionáte zvíťazila 19-ročná Pirjo Manninenová, ktorá vo finále absolvovala 1500 m okruh za 3:41,5 min. Na druhom mieste skončila s odstupom 1,6 sekundy Kati Sundqvistová, bronz patrí Ruske Julii Čepalovovej (+ 2,0). Manninenová potvrdila, že šprint je jej špecialitou. V tejto sezóne absolvovala vo Svetovom pohári dva šprinty, v obidvoch vyhrala. Slovenské reprezentantky v pretekoch neštartovali.
V súťaži mužov sa prvým majstrom sveta v šprinte stal Nór Tor Andre Hetland, ktorý v dramatickom finiši predstihol najrýchlejšieho muža kvalifikácie Taliana Christiana Zorziho a získal pre svoju krajinu v poradí už piatu zlatú medailu v Lahti. Bronz získal ďalší pretekár Nórska – Haavard Solbakken. Na štart pretekov sa postavila aj trojica slovenských reprezentantov, ani jednému z nich sa však nepodarilo prebojovať medzi šestnástku najlepších. Ivan Bátory obsadil 38. miesto, Pavol Lacko skončil 42. a Michala Maláka klasifikovali na 54. priečke.
Súťaž v skokoch družstiev pre silný vietor a husté sneženie včera zrušili.
Výsledky – ženy: 1. Manninenová, 2. Sundqvistová (obe Fín.), 3. Čepalovová (Rus.), 4. Valbusová (Fín.), 5. Gavriljuková (Rus.). Muži: 1. Hetland (Nór.), 2. Zorzi (Tal.), 3. Solbakken (Nór.), 4. Palolahti (Fín.), 5. Högberg (Švéd.), 6. Schliekenlieder (Nem.),… 38. Bátory, 42. Lacko, 54. Malák (všetci SR). (tasr)