Praha 4. februára (TASR) - Napriek tomu, že českí reformátori štátnych financií sa odvolávajú na zlaďovanie dane z pridanej hodnoty s Európskou úniou, zvýšením DPH vody z 5 na 19 % sa Česko naopak od západnej Európy vzďaľuje a postaví sa napríklad na úroveň Rumunska.
"Pokiaľ návrh vlády ČR prejde, Česko sa stane skutočnou výnimkou. Všade v krajinách únie je totiž na vodnom a stočnom čo najnižšia sadzba, pretože ide o základnú surovinu nevyhnutnú pre život," uviedla napríklad hovorkyňa českej vodárenskej jednotky Veolia Water, Eva Kučerová. V krajinách únie sa DPH pohybuje medzi 5 a 10 %, v Británii sú domácnosti dokonca oslobodené.
Ďalšie zdražovanie vody by mohlo mať vplyv aj na jej spotrebu. "Je to nešťastný krok. Ľudia sa budú snažiť vodou viacej šetriť a to výrobu vody zdražie," obáva sa napríklad výrobnotechnický námestník chebskej vodárenskej firmy Chevak Jiří Irber.
Pri znižujúcej sa spotrebe vody sa totiž úmerne tomu znižujú príjmy a zisk vodárne. Fixné náklady firiem zostávajú rovnaké aj pri znižujúcej sa produkcie vody. Ich podiel by sa tak mohol zvýšiť z obvyklých 70 % celkových nákladov.
Vodárenské spoločnosti sa spolu so Združením odborov vodovodov a kanalizácií ČR snažia rokovať o zmene. "Chceme pôvodnú sadzbu, ale navrhujeme kompromis, aby v zníženej sadzbe zostalo aspoň vodné, pretože ide o pitnú vodu, a teda o potravinu, podobne ako voda balená," uviedla riaditeľka združenia Miloslava Melounová. Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.