Londýn 4. februára (TASR) - Členské štáty Európskej únie v ostatných dňoch stále viac uzatvárajú pracovný trh pred desiatkou krajín, ktoré do únie vstúpia v máji, konštatujú dnes londýnske noviny Financial Times.
Za pompou a rétorikou spojenou s rozšírením je cítiť nedôveru a zle skrytú xenofóbiu. Podľa Financial Times európski politici nedokázali odolať populistickým kampaniam, ktoré varujú pred obrovským prílivom lacnej pracovnej sily zo strednej a východnej Európy a ktoré často vedie pravicová tlač.
No realita môže byť opačná, píšu Financial Times a pripomínajú, že po páde komunizmu sa do Poľska vrátilo zhruba milión Poliakov; a aj do Španielska a Portugalska sa vrátili po vstupe do únie a po zvýšení životnej úrovne desaťtisíce ich občanov, ktorí žili v cudzine.
Daily Telegraph pripomína, že Británia sa obáva najmä príchodu veľkého počtu Rómov z Čiech a zo Slovenska. Britský premiér Tony Blair v tejto súvislosti prikázal zaviesť opatrenia, ktoré obmedzia zneužívanie sociálnych dávok. Ale Daily Telegraph má informácie, ktoré naznačujú, že ak aj Rómovia do Británie prídu, nebude ich veľa.
Spravodajkyňa týchto novín Kate Connollyová sa vydala do Košíc, aby tamojších Rómov vyspovedala a zistila, či po 1. máji odídu do Británie. Z jej prieskumu vyplýva, že o presťahovaní veľa z nich neuvažuje, a ak, tak len na krátko kvôli zárobku.
Okrem toho, diplomati EÚ v súkromí priznávajú, že ak sú Poliaci, Česi či Slováci vzdelaní, sú ideálnou pracovnou silou a pre starnúcu Európu predstavujú čerstvú krv a dynamiku, dodáva Daily Telegraph.