Do budovy volebnej komisie nešiel vraj z bezpečnostných dôvodov. Nie však preto, že by sa bál o svoju bezpečnosť. Chcel sa vraj len vyhnúť obrovským nákladom, ktoré každý jeho výjazd sprevádzajú.
Bezpečnosť hlavy štátu pri vstupe do akejkoľvek budovy vyžaduje obsadenie priľahlých striech ostreľovačmi a previerku budov od pivníc až po povaly. A to je záležitosť zdĺhavá a finančne náročná.
Za zaregistrovanie prezidenta hlasovalo všetkých pätnásť členov komisie. Jeden rebelant s poradným hlasom - Vadim Solovjov vzniesol dve provokatívne otázky, ktoré sa teraz v ruskej tlači búrlivo rozoberajú.
Po prvé: Putin v dotazníku neuviedol všetky svoje funkcie. Obmedzil sa iba na prezidenta Ruskej federácie, ale zabudol na vrchného veliteľa ozbrojených síl a predsedu Bezpečnostnej rady. Za úplne rovnaký prehrešok bol z poslednej parlamentnej volebnej kampane vylúčený Jurij Skuratov.
Solovjov požaduje aj prešetrenie informácie denníka Nezavisimaja gazeta. Podľa novinárov iniciatívna skupina Putina zhromaždila 2 499 937 podpisov (z toho bolo len 6 971 neplatných) preto, že do akcie zapojila úradníkov štátnej správy, hlavne guvernérov, čo svedčí o zneužívaní služobného postavenia.
Nie je ani jasné, čo zákon hovorí tomu, že vo Sverdlovskej oblasti vyzývali na stanici znudených cestujúcich, ktorí čakali na oneskorené vlaky, aby si krátili chvíľu podpísaním papiera za registráciu Putina. Podpisy zbieral priamo „dežurnyj" na nástupišti.
Podľa Ústrednej volebnej komisie nie je nič také závažné, aby registráciu museli odmietnuť. Za hodnoverné uznali aj údaje o majetku prezidenta a jeho manželky. Ruská verejnosť sa včera dozvedela, že Putin si od roku 1999 zarobil 7 799 637 rubľov a že nevlastní svoj súkromný dopravný prostriedok. Zato mu patria tri prázdne garáže.
Drobným nedostatkom v deklarácii o majetku je, že sa záhadným spôsobom zmenšil jeho moskovský byt, ktorý však patrí mestu. Pred piatimi rokmi si prezident užíval 157,3 štvorcových metrov, teraz len 153,7.