Čínsky predavač kurčiat si včera na trhu v provincii Guangdong s obavami prezeral svoj tovar. V jedenástich z 31 čínskych provincií prebiehajú záťahy na hydinové farmy. Kurčatá očkujú alebo zabíjajú, niektoré farmy vypaľujú. FOTO - REUTERS
„S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou ide o ľudský chrípkový vírus. Nie je to žiadna vtáčia chrípka," vyhlásila podľa agentúry DPA hovorkyňa Inštitútu Bernharda Nochta pre tropické choroby.
Už v pondelok riaditeľ ústavu Bernhard Fleischer oznámil, že predbežné testy podozrenia vtáčiu chrípku nepotvrdili. „Keď človek príde z Ázie, môže mať horúčku z rôznych dôvodov," varoval pred unáhlenými závermi.
Ide o prípad ženy, ktorá sa v sobotu vrátila z Thajska. Krátko nato sa začala sťažovať na príznaky podobné tým, ktoré sa prejavujú pri ochorení na vtáčiu chrípku. V ústave, ktorý sa špecializuje na tropické choroby, je z preventívnych dôvodov hospitalizovaná aj druhá žena, ktorá bola s chorou v kontakte.
Turistka trpela nešpecifickými symptómami, cítila nevoľnosť, mala závraty a horúčku.
Niektorí nemeckí odborníci na vírusové ochorenia boli od začiatku skeptickí a nepovažovali za príliš pravdepodobné, aby sa turistka tak ľahko v Thajsku nakazila vtáčou chrípkou. Na druhej strane varovali, že ak by sa dokázala schopnosť prenosu tejto choroby z človeka na človeka, nemožno prakticky jej šíreniu zabrániť.
Aj Svetová zdravotnícka organizácia sa obáva, že terajší vírus vtáčej chrípky, ktorý zasiahol mnohé ázijské krajiny, zmutuje a spojí sa s vírusom obyčajnej chrípky, pretože potom by sa mohol šíriť medzi ľuďmi s katastrofálnymi následkami.
Vtáčia chrípka dosiaľ postihla desať krajín Ázie a vyžiadala si trinásť obetí - štyri v Thajsku a deväť vo Vietname. Doteraz museli zabiť viac ako 33 miliónov kusov hydiny. (čtk)