Včerajšie zasadnutie zákonodarného zboru v Kyjeve o spôsobe voľby prezidenta bolo dramatické. V jednej chvíli dokonca opozičnému poslancovi vyletela päsť. Dopadla na oko poslanca parlamentnej väčšiny. FOTO - TASR/EPA
iť tak kandidátov opozície.
Niekoľko hodín pred zasadaním parlamentu však Kučma náhle vyhlásil, že od návrhu parlamentnej voľby odstupuje a poslanci poslúchli.
Prekvapivá zmena postoja prezidenta Kučmu sa dostavila po štvrtkovom vyhlásení Rady Európy, v ktorom ukrajinskú vládu varuje, že ak nezabezpečí v októbri slobodné a spravodlivé voľby, hrozí Ukrajine vylúčenie z organizácie.
Kučmovi prívrženci sa začiatkom zimy zľakli - popularita opozičného vodcu Viktora Juščenka zo strany Naša Ukrajina prudko stúpla. Vymysleli teda ústavnú reformu, podľa ktorej by prezident zvolený v októbri 2004 zostal vo funkcii len dva roky. V roku 2006 by prezidenta volili nanovo - ale už poslanci, zväčša verní Kučmovi.
„Varovanie Rady Európy urobilo veľa. V Kyjeve sa tak báli jej rozhodnutia, že rýchlo poslali do Štrasburgu ministra zahraničia. Prišlo to v pravý čas a pomohlo zmeniť Kučmovu pozíciu vo veci prezidentských volieb," povedal SME ukrajinský novinár a mediálny analytik Ihor Soldatenko.
Ukrajinci sa už roky sťažujú na ignoráciu zo strany Európy. Kým väčšina východoeurópskych štátov sa s nádejou na vstup do Európskej únie Ukrajine obrátila chrbtom, Brusel aj Štrasburg s ráznou kritikou Kučmovho totalitného režimu celé mesiace vyčkávali.
Výraznejší hlas zaznel až minulý týždeň na stretnutí Rady Európy a z americkej a britskej ambasády v Kyjeve. Nie je náhoda, že vzápätí sa v Kyjeve všetko naoko zmenilo.
Najmenej zo všetkého si kučmovci prajú medzinárodný záujem. Stiahnutím návrhu predvolebnej zmeny ústavy Kučma urobil rozumný dekoratívny krok späť. Snaží sa tak uspať zahraničnú kritiku.
Smerom dovnútra krajiny používa, naopak, bombastické vyhlásenia, ktoré omamujú schudobnených voličov. „Nebude tu žiadny chaos. Účinne zakročíme proti vírusu korupcie. Pripojíme sa k výskumu Mesiaca a Marsu," vyhlásil napríklad v posledných dňoch.
Kučmovi sa zrejme aj teraz podarilo uspokojiť Radu Európy. Podľa opozičných politikov na Ukrajine všetko podriaďuje udržaniu moci.
O Ukrajine v Rade Európy debatovali aj Slováci
BRATISLAVA - Ukrajinská opozícia a záujmové skupiny vo vládnych štruktúrach teraz zvádzajú boj nielen o voličov, ale aj o zahraničnú podporu. Slovensko sa zatiaľ vďaka verejným prejavom prezidenta Rudolfa Schustera navonok skôr prikláňalo na stranu ukrajinského prezidenta Kučmu.
Slovensko sa zapojilo aj do minulotýždňovej debaty o Ukrajine na pôde Rady Európy. Podľa vedúceho stálej delegácie Národnej rady SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy Jozefa Banáša sme sa snažili najmä presvedčiť Kyjev, aby všetko riešil pokojnou cestou. „Samozrejme že s Viktorom Juščenkom (vodcom opozičnej Našej Ukrajiny) sú najväčšie sympatie, lebo je najprozápadnejší, ale to ešte pre mňa neznamená, že je aj najdemokratickejší. Treba, aby si to ukrajinský parlament predebatoval na domácej pôde," povedal Jozef Banáš. (zo)
Autor: Zuzana V. Očenášová