Ruskí ropní magnáti Michail Chodorkovskij (vľavo) a Roman Abramovič nebudú spolu v zlúčenej spoločnosti. Ich firmy Jukos a Sibneft sa dohodli na podmienkach rozviazania nedokončnej fúzie. FOTO - REUTERS, TASR
MOSKVA - Ropné manželstvo, ktoré sa nikdy neuzavrelo, sa šťastne skončilo. Hlavní akcionári ruských spoločností Jukos a Sibneft podpísali dlhoočakávanú predbežnú zmluvu o ukončení plánovanej fúzie oboch firiem. Spojenie malo mať hodnotu 11 miliárd dolárov a mala z neho vzísť najväčšia ropná spoločnosť v Rusku a štvrtá najväčšia na svete.
Fúziu si obe firmy naplánovali približne pred rokom. Po zatýkaní akcionárov a vedúcich predstaviteľov Jukosu ho však majitelia Sibneftu zastavili. Proces zlučovania bol však už v takom pokročilom štádiu, že jeho zvrátenie sa stalo predmetom ostrých sporov medzi akcionármi oboch spoločností. O krachu fúzie sa hovorí už od vlaňajšieho novembra, ale doteraz nebolo jasné, ako rozdelenie prebehne.
Podľa zdrojov z oboch firiem bude proces ukončenia fúzie odrážať podmienky, na ktorých základe sa Jukos vlani v apríli rozhodol asi za tri miliardy dolárov kúpiť zhruba 20 percent Sibenftu. Jukos vtedy tiež previedol okolo 26 percent vlastných akcií na účet Sibneftu, ktorá mu zase prepustila 72 percent vlastných akcií.
„Sibneft nebude vlastníkom Jukosu platiť žiadnu kompenzáciu," povedal jeden zo zdrojov. Jukos má teraz v Sibnefte okolo 92 percent akcií, pretože pred nákupom 72 percent už časť akcií vlastnil.
Agentúra Reuters pripomenula názor pozorovateľov, že problémy Jukosu, ktoré boli dôvodom zrušenia fúzie, sú produktom nepriateľstva medzi firmou a ruskými politickými špičkami. V akej nemilosti je Jukos, ukázalo sa vlani, po zatknutí jeho šéfa Michaila Chodorkovského. Zatýkanie však pokračovalo ďalej spolu s domovými prehliadkami jeho ďalších akcionárov. Ďalšiu veľkú ranu Jukosu zasadila práve konkurenčná spoločnosť Sibneft, keď sa rozhodla zrušiť plánovanú fúziu. (reuters, jj)