
Tono Stano, slovenský fotograf žijúci v Prahe: „Mám na neho jednu osobnú spomienku. Spolu s kolegyňou Gabinou Fárovou sme ho v júni 1988 sprevádzali po Prahe. Fotografoval mesto pre časopis Traveler. Spočiatku bol dosť odmeraný, zameraný len na svoju prácu, išiel tvrdo za svojím cieľom a ľudí okolo seba vôbec nešetril. Po niekoľkých dňoch sa však zmenil a zdalo sa mi, že bol oveľa pokornejší. Zrazu ho napadlo, že ma v Zlatej uličke odfotí ako Franza Kafku. Problémom však boli moje uši, ktoré v porovnaní s Kafkovými boli asi tak tretinové. Preto mi Newtonov asistent za každé ucho nalepil päť žuvačiek, aby aspoň trochu odstávali. S fotkou, ktorá vznikla v Zlatej uličke, som sa po niekoľkých rokoch stretol vo Francúzskom inštitúte, kde visel plagát na Newtonovu výstavu v Palais de Tokyo v Paríži. Musel som sa veľmi smiať: bola tam moja silueta. Ja ako Kafka!"
Karol Kállay, slovenský fotograf: „Helmut Newton je v podstate nenahraditeľný, pretože mal originálny štýl. Svojimi módnymi fotografiami zásadne zmenil vnímanie tejto oblasti. Jeho sila však nebola len v módnej fotografii. Bol ostrým glosátorom spoločnosti, a to aj vo svojej eroticky ladenej fotografii. Newton spoločnosť láskavo kritizoval, pričom kritika bola často sama osebe veľmi tvrdá. Druhou významnou oblasťou boli portréty. Som hlboko presvečený, že patril k takým majstrom portrétu, akými boli Arnold Newman a Henri Cartier-Bresson. To znamená, že vedel vystihnúť rozhodujúci moment - teda keď všetko okolo nich a najmä na tvári portrétujúceho bolo v presnom okamihu. Newton vedel urobiť skvelý portrét v prirodzenom i umelom svetle. Jednoducho, Helmut Newton patrí k najväčším fotografom všetkých čias a som šťastný, že som mal tú česť raz v Berlíne vystavovať svoje fotografie vedľa jeho."
Claudia Schifferová, bývalá topmodelka: „Newton bol veľkým fotografom. Bude mi veľmi chýbať."
Hugh Hefner, zakladateľ časopisu Playboy: „Bol to gigant. Bol umelcom s výrazným talentom, ktorý posunul hranice vo svete fotografie a ovplyvnil mnohých ďalších fotografov v nasledujúcich generáciách."
Gerhard Schröder, ministerský predseda Nemecka: „Keď Newton minulý rok venoval Berlínu viac ako tisíc fotografií, ocenil som to ako ústretový krok. Je zarmucujúce, že už na vlastné oči neuvidí vo svojom rodnom meste prejav svojho veľkého ľudského zmierenia."
Helmut Newton (1920 - 2004)
1920 - narodil sa 31. októbra v Berlíne v bohatej židovskej rodine
1936 - učí sa v berlínskom ateliéri módnej fotografky Else Simonovej, známej ako Yva
1938 - rodičia ho posielajú do Singapúru, aby unikol nacistickému teroru
1940-1942 - je internovaný v Austrálii
1942-1946 - slúži v austrálskej armáde
1946 - rodné meno Neustädter si mení na Newton, v Melbourne si otvára fotografické štúdio
1948 - svadba s herečkou June Brunellovou
1954 - prvé snímky pre časopis Vogue
1961-1981 - autorom hlavných reklamných snímok francúzskeho Vogue
1976 - vydáva publikáciu White Women
1981 - sťahuje sa do Monte Carla, počas zimy žije v Los Angeles
1982 - kniha Big Nudes
2000 - retrospektíva Work, po Berlíne je reprízovaná v svetových galériách
2004 - 23. januára zomrel v Hollywoode na následky automobilovej havárie
2004 - 3. júna by sa v Berlíne malo otvoriť múzeum, ktorému Newton venoval tisíc fotografií