Byť i nebyť v Afganistane

„Sú dobre upravení, recitujú texty z koránu a nesú niečo v ruke," reprodukuje slovenský vojak poučku o typickom afganskom samovražednom teroristovi. Snaží sa varovať dvoch slovenských novinárov, ktorí sa práve chystajú opustiť vojenskú leteckú základň

Krátka pauza počas betónovania dráhy na vojenskom letisku v Bagrame. V pozadí je pohorie Hindukúš, ktoré si vojaci zo základne nikdy nepozrú. Veliteľ vydal zákaz opúšťať tábor a jeho porušenie sa trestá odchodom domov na vlastné náklady. FOTO - AUTOR

u v Bagrame. Nechápe, ako môžu vymeniť vojenský inkubátor za krajinu plnú Afgancov. „Pozriem sa im do očí a vidím nenávisť," hovorí ďalší.

Obkľúčení betónom

Vyzerá to ako výsledok dôkladného vymývania mozgov, ale len na prvý pohľad. Názor o smrteľne nebezpečnom Afganistane sa osvojí veľmi ľahko v prostredí izolovanom meter hrubými a vyše dva metre vysokými betónovými múrmi, ostnatým drôtom, mínami a strážnymi vežami. Jediné, čo sem môže preniknúť zo skutočného Afganistanu, sú rakety a niekoľko desiatok Afgancov, ktorí za dva doláre na deň robia na základni pomocné práce. Keby okolo neboli skaly Hindukúšu, vojaci by z krajiny videli cez betónový mantinel väčšinu času len afganské nebo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

A presne tomu armáda prispôsobila svoje ležovisko. Na ploche veľkosti dediny žije veľmi usporiadaným životom vyše 5500 ľudí v uniforme. Sú rozdelení do táborov podľa krajiny alebo zamerania a oddelení ďalšími betónovými alebo pieskovými zábranami. Tie sú podstatné pre pocit bezpečia, pretože po dopade rakety zabraňujú väčším škodám. V areáli sú tri jedálne, tri nemocnice niekoľko plôch pre šport a dve vojenské predajne s nápisom „Sme všade, kde ste vy".

V tábore uprostred základne býva v unimobunkách 40 slovenských ženistov. Striedajú sa po šiestich mesiacoch, hoci niektorí sú tam už poldruha roka. Nie je to však obdobie prázdnin. Väčšina z nich pracuje na bagramskom letisku, ktoré zdevastovala vojna. Každé ráno sa presunú aj so stavebnými strojmi na letiskovú dráhu a rozširujú vzletovú a pristávaciu dráhu. Hodnota ich diela predstavuje desiatky miliónov korún. „Keď robíme, čas naozaj uteká. Nevieme, kedy je piatok a kedy nedeľa. Vieme akurát, kedy je 12 hodín - to sa prídeme najesť a máme hodinu pauzu. Potom sa ide zase do roboty," hovorí najstarší zo slovenských „afgancov" Ján Kostovčík. Bol už na mierových misiách v Etiópii a v bývalej Juhoslávii. V Bagrame si denne sadá do ťažkého bagra. Samozrejme, so zbraňou. „Táto krajina ešte nie je bezpečná a zvlášť nie pre človeka v uniforme," vysvetľuje. Von zo základne sa dostane len veľmi zriedka, rovnako ako jej ostatní obyvatelia. „Vonku musíte byť ostražití po každej stránke. Nemôžete ich pustiť k autu a ani sa s nimi dávať do reči."

SkryťVypnúť reklamu

Bagramská koliba

Slovenskí vojaci susedia s táborom Juhokórejcov, často sa navštevujú s poľskou mínerskou jednotkou a priateľov majú i medzi Američanmi. „Žijeme tu spolu, stretávame sa v kuchyni, robíme všelijaké podujatia. Keď je čas, organizujú sa turnaje v stolnom tenise, futbale, vo volejbale," hovorí Kostovčík. Naši ženisti sú hrdí na drevenú kolibu, ktorá je v obkľúčení vojenských stanov a plechových búd ozajstnou ozdobou. Vnútri je funkčný krb. Vojaci si osvojili afganského psa, ktorému sa lekár postaral o všetky potrebné očkovania. Pravidelne porážajú Kórejcov vo futbale. Dôvodom na pýchu je aj Ján Kostovčík. Lyžicou svojho bagra dokáže zavrieť zápalkovú škatuľku alebo pustiť rádio. „Každý z chlapcov, čo sem prišli, tu má dobrý štart do života. Oproti platom, aké sú u nás, tu majú dvaapolnásobok. To je jeden z dôvodov, prečo prišli. Ďalšia vec je, že sa zdokonalia v jazyku a dostanú školu života," vysvetľuje Kostovčík.

SkryťVypnúť reklamu

Práve počas novinárskej návštevy si vojaci uvedomili dosahy daňovej reformy. Rovnými 19 percentami im zdania dolárové príplatky, ktoré sa doteraz nezdaňovali. „Je to nespravodlivé. Nastupovali sme sem za iných podmienok a oni zmenili pravidlá počas hry," sťažuje sa mladý vojak, ktorý radšej nechce prezradiť svoje meno. Zo všetkých síl sa snaží presvedčiť, že peniaze nie sú jediným motívom jeho prítomnosti v misii.

Veterán Kostovčík vie presne, že cenou za slušný zárobok na vojenskej misii je odlúčenie od rodiny. „Doma si už zvykli. Vedia, že sa nedá aj zarábať, aj byť doma". Dokáže však pomenovať aj nepeňažný rozmer misie. „Nikto sem nešiel s tým, že by nám Afganci mali vzdávať nejaké vďaky. Ale možno raz letisko, ktoré staviame, budú využívať pre turistickú zónu, alebo bude slúžiť afganskej armáde, proste ľuďom. Možno sa to ani nedozvieme. No kus slovenskej roboty tu zostane."

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Bagram - Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu