Cesty z domova je názov i téma putovnej výstavy štvorice súčasných amerických maliarok, ktorú otvorili v Šarišskom múzeu v Bardejove. Výber 20 obrazov od Gonzalez Haierovej, Eleanor Kotlarik Wangovej, Sheep Jonesovej a Beverly Ryanovej si návštevníci múzea pozrú až do 25. februára. Výstava sa následne presunie do hlavného mesta Českej republiky Prahy a neskôr do metropoly Chorvátska Záhrebu. Zaujímavá maliarska kolekcia začala svoju púť v poľskej Varšave a Krakowe.
BRATISLAVA
o V Galérii Pohoda na Majakovského 9 v Bratislave otvorili výstavu Stretnutie alebo New York v nás. Zuzana Rudavská a Robert Hromec predstavia New York ako mesto zmesi farieb, zvukov, národností, kultúr a jedál, širokých bulvárov. Ale aj ako mesto, kde sa v roku 1994 dvaja mladí slovenskí umelci stretli.
Zuzana na výstave predstaví svoje sochy a plastiky z prírodných materiálov - kombinácie polodrahokamov, kameňa, medi, textilného vlákna, ručne vyrobeného papiera a bronzu. Robert sa predstaví veľkoformátovými obrazmi na plátne a sololite a menšími formátmi.
o V galérii Spolku architektov Slovenska na Panskej ulici si možno pozrieť výstavu tvorby žilinskej architektky Viery Meckovej (1933), ktorá je nositeľkou Ceny Emila Belluša za rok 2003. Spomínaná cena sa za prínos v oblasti architektonickej tvorby udeľuje už štrnásť rokov, ale prvýkrát ju získala žena.
Viera Mecková pred tridsiatimi rokmi založila spolu s architektom Lajom Kupkovičom a výtvarníkom Alexom Mlynarčíkom tvorivú skupinu VAL. Návrhy skupiny sa v sedemdesiatych rokoch stretávali s veľkým ohlasom aj preto, že odmietali vtedajšie normalizačné snahy. Pozitívny ohlas mali na výstave v Paríži v roku 1977.
Patrí medzi ne aj zaujímavý futuristický návrh hotela ako Babylonskej veže alebo olympijského mesta vo Vysokých Tatrách. Návštevník výstavy sa prostredníctvom fotografií a makiet ešte oboznámi s objektmi a interiérmi realizovanými v Žiline, Banskej Bystrici, Púchove či Dolnom Kubíne.
Mecková sa na výstave prezentuje aj ako šperkárka a celkom netradične aj svojimi umeleckými väzbami kníh.
Výstava potrvá do 14. februára.
o V bratislavskej Bibiane, medzinárodnom dome umenia pre deti, si možno pozrieť farbami hýriaci obraz maliara rusínskeho pôvodu Dezidera Millyho v rámci interaktívnej výstave Farebná krajina o kultúre rusínskej a rusnáckej menšiny na Slovensku. „Po výstave na rómsku a židovskú tému je Farebná krajina treťou z plánovaných siedmich projektov, ktoré v rámci cyklu Dialógy o tolerancii predstavujú deťom jednotlivé národnosti, žijúce na Slovensku," uviedla hlavná dramaturgička Bibiany Eva Čárska. Spolu s autorkou scenára výstavy, učiteľkou Alenou Fabovou a mladými bábkarkami, ktoré vymysleli výtvarno-priestorové riešenie výstavy, pozývajú do krajiny ozvučenej autentickou hudbou a podkarpatskými spevmi, ale i bzučaním včiel či zvukom zvoncov.
„Hlavným odkazom výstavy je úvaha o tom, ako sa ľudia s krajinou navzájom ovplyvňujú, pričom sa prepojením a syntézou výtvarných a hudobných prostriedkov snažíme poskytnúť komplexný zážitok. Lebo človek si najviac zapamätá to, čo zažije," vysvetľuje Čárska.
K výstave, ktorá potrvá do 18. apríla, dramaturgia Bibiany pripravila i tvorivé dielne.
o Najväčšiu výstavu diel svetoznámeho českého výtvarného samouka Josefa Ladu, ktorý rovnako dobre maľoval ľavou i pravou rukou, pripravila Galéria mesta Bratislavy v Pálffyho paláci. Obsahuje 218 exponátov z mnohých moravských a českých galérií i od súkromných zberateľov. Podľa iniciátora výstavy Jana Kukala bolo obtiažne dostať diela zo zlatého pokladu českej kultúry do Bratislavy. Preto úzko spolupracovali s Múzeom Prostějovska v Prostějove a inými galériami. Okrem 65 obrazov je v expozícii na dvoch poschodiach 88 knižných ilustrácií i scénografické návrhy kníh a plagáty. „Niektoré diela sú vystavené po prvý raz na verejnosti," konštatoval Kukal.
Nad výstavou, ktorá potrvá do 11. apríla, majú patronát slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan, minister kultúry Rudolf Chmel i český veľvyslanec v SR Rudolf Slánský.
(tasr, sita)