
Starosta mesta Čačak Velimir Ilič uprostred osláv prvého výročia pádu Miloševiča.
FOTO - REUTERS
z mesta Čačak k parlamentu presne tak, ako pred rokom, keď hrali kľúčovú rolu v Miloševičovom páde. Tentoraz však nevtrhli do budovy a bolo ich omnoho menej.
Velimir Ilič, starosta Čačaku, uviedol, že zhromaždenie má dva ciele. „Prišli sme oslavovať. A prišli sme tiež dať novým úradom varovanie.“ Verejnú mienku rozdeľuje konanie reformátorov, ktorí vydali Miloševiča haagskemu tribunálu pre vojnové zločiny. Mnoho ľudí hovorí, že ich oslobodili od štátneho útlaku, nevidia však zmenu v životnom štandarde. Obviňujú vládnu Demokratickú opozíciu Srbska (DOS), že venuje priveľa času vzájomným šarvátkam a užíva si privilégiá moci, ale nerobí nič na zlepšenie života obyčajných ľudí.
Reformátori odporujú, že po viac ako dekáde medzinárodnej izolácie nemožno očakávať zázrak v priebehu roka. Vnútri DOS sa však prehlbuje rozkol medzi konzervatívcami prezidenta JZR Vojislava Koštunicu a pragmatikmi srbského premiéra Zorana Djindjiča.
Demonštranti včera ukázali DOS futbalové žlté karty - na znak posledného varovania. „Videli sme už od vás dosť!“ - stálo na transparente na nákladniaku, ktorý ťahal slávny buldozér, použitý pri vlaňajšom útoku na parlament. „Cítim sa horšie ako vlani,“ tvrdí 58-ročný Ljubisav Dzokič, ktorý vlani tento symbol odporu riadil. „Prišiel som ukázať žltú kartu, aj keď si zaslúžia červenú.“ Študentské hnutie Otpor, známe z boja proti Miloševičovi, prišlo s nápismi „Ste príliš tí istí“ a s kresbou ukazujúceho prsta miesto tradičnej zaťatej päste - symbolu hnutia.
Baníci z Kolubary, najväčšej uhoľnej bane v krajine, štrajkujú za vyššie mzdy.
(reuters, zah)