SOFIA - Teroristické útoky na USA nezabuchli dvere do NATO, odkázal generálny tajomník aliancie George Robertson summitu prezidentov desiatich kandidujúcich krajín. „Potreba rozšírenia je rovnako aktuálna ako pred 11. septembrom, ak nie viac. Solidarita však nestačí, uchádzači musia splniť politické a vojenské kritériá, aby sa stali členmi,“ upozornil Robertson.
Robertson na tlačovej konferencii nevylúčil, že NATO bude od adeptov požadovať viac než len deklaratívnu podporu. Upozornil na potrebu zlepšiť spravodajskú spoluprácu, vysledovať a zmraziť kontá teroristov a zabrániť im v ďalších úderoch.
Podľa prezidentov teroristické útoky ukázali ešte väčšie zomknutie americkej a európskej bezpečnosti. Ešte dôležitejším sa podľa nich stáva rozšírenie NATO ako piliera svetovej koalície proti terorizmu. Vyhlásenie vyjadruje prísľub, že kandidáti budú pripravení na „schôdzku s históriou“ na pražskom summite NATO v roku 2002. „Neviem si predstaviť, že by sa vrcholná schôdzka NATO mohla konať v Prahe bez toho, aby aliancia prizvala na členstvo ďalších uchádzačov,“ uviedol český prezident Václav Havel v posolstve prednesenom ministrom obrany Jaroslavom Tvrdíkom.
Americký prezident George Bush v posolstve summitu ocenil solidaritu a podporu uchádzačských krajín s USA po teroristických útokoch i ich odhodlanie stáť po boku NATO v hodine skúšky. „Podporujeme cestu všetkých krajín od Baltu po Čierne more,“ uviedol Bush i s potvrdením vôle prijať na pražskom summite rozhodnutie o rozšírení aliancie.
O posolstve sofijského summitu k stmeleniu síl v boji proti terorizmu je presvedčený i slovenský prezident Rudolf Schuster. „Toto nie je vojna Ameriky, toto je naša spoločná vojna,“ vyhlásil Schuster vo svojom prejave. „Vyznávame rovnaké hodnoty, rovnakú víziu o zjednotenej a slobodnej Európe a teroristom neustúpime.“ Nepodľahneme výstrahám, aby sme sa starali sami o seba, a v našom spoločnom boji nezlyháme,“ uistil.
MILAN SYRUČEK, čtk, Sofia