
FOTO – ČTK
Pesničky Hanka Williamsa budú existovať dovtedy, pokiaľ sa ľudia budú milovať a upadať do smútku, napísal internetový server CNN o tvorbe najznámejšieho predstaviteľa amerického country Hanka Williamsa. Williams zomrel ako 29-ročný. Stihol však napísať skladby, ktoré sa stali klenotmi americkej tradičnej hudby.
Dôležitejšie je, že jeho hudba sa prenášala po generáciách ako detské choroby. Postupne sa ňou nakazili takmer všetci velikáni americkej populárnej hudby. Johnny Cash, Bob Dylan, Keith Richards, Mark Knopfler a Tom Petty prijali ponuku producenta Luka Lewisa natočiť pesničky pradávneho idolu. Ich prepracované pesničky sa objavili na albume Timelles Hank Williams. Práve nadčasovosť je pojem, ktorý interpretov na kompilácii spája s Williamsovou tvorbou. „Sú tam umelci, ktorých hudba prekoná ťažobu času,“ povedal Lewis, inak šéf Lost Highway.
Lewis založil špeciálny label Lost Highway pomenovaný podľa jednej z Williamsových piesní, len aby očistil meno country od banality. „Pokojne by som mohol zobrať hociktorého speváka country. Ten by to naspieval hneď, ale to som nechcel,“ povedal pre CNN Luke Lewis, prezident Mercury Nashville Records.
Williams sa za svojho života stal hviezdou. Jeho sláva by sa dala porovnať s neskorším úspechom Elvisa. V rozpätí piatich rokov napísal asi 120 piesní odzrkadľujúcich jeho pohnutý život. Bol básnikom najzákladnejších citov, s ktorými ľudia žijú aj dnes. Láska, slabosť, smútok, nevera, klamstvo sú veci, ktoré ľudia poznajú stále. Len jeho Your Cheatin Heart naspievalo asi dvesto interpretov a vo svete vyšla v sto cudzích jazykoch.
Každá zo skladieb na „nadčasovej“ platni je poctou originálu. Jej význam sa však mení, len čo sa k nej dostane Keith Richards. Gitarista Rolling Stones a občasný spevák sa pri You Win Again inšpiroval neworleanskými dychmi, ktoré znejú na pozadí jeho charakteristického chrapľavého spevu. Beck naopak zaranžoval trpkú Your Cheatin Heart ako jednoduchú uspávanku. Lucinda Williams, ktorú mnohí kritici považujú za najlepšiu súčasnú americkú speváčku a skladateľku, prevzala Cold Cold Heart, pesničku, ktorú spievala, odkedy sa naučila hrať na gitaru.
Hank Williams prišiel na svet 17. septembra 1923 v alabamskej Mount Olive v neúplnej rodine. Vychovávala ho matka, jeho otec sa zbláznil na fronte za prvej svetovej vojny počas delostreleckého útoku.
Hankov život sa postupne utopil v mori alkoholu. Mohol za to aj nešťastný pád z koňa počas rodeového čísla. Bolesť z poškodenej chrbtice zatláčal práškami, neskôr sa k nim pridružili aj drogy. Únik z bolesti a občasné stavy radosti boli paradoxne námetom jeho piesní až do smrti v roku 1953. Predrogovaný Hank zomrel na zadnom sedadle svojho Cadillacu.
Jeho piesne prežili, dokonca zľudoveli. Lewis si však myslí, že predošlé generácie nemali k jeho dielu prílišnú úctu. „Keď vydávame Hanka, nemyslíme na peniaze. Veríme, že naše platne tu budú ďalších sto rokov,“ tvrdí šéf Lost Highway Records.
PETER BÁLIK