Deficit zahraničného obchodu je vysoký, menová kríza nehrozí

Tendencie v bilancii zahraničného obchodu SR sa v tomto roku výrazne zhoršujú. Záporné saldo tohto dôležitého makroekonomického ukazovateľa za prvých 8 mesiacov presiahlo 58 mld SKK, t. j. 3,6-krát viac než to bolo v rovnakom období minulého roku. Nižšie


VÝVOJ SCHODKU ZAHRANIČNÉHO OBCHODU



tempá rastu exportu a vyššia dynamika importu naznačujú, že záporný schodok ku koncu roka možno dosiahne 10 % z celoročnej produkcie Slovenska. Napriek tejto narastajúcej vonkajšej nerovnováhe, dôvody na bezprostredný vznik novej menovej krízy nie sú.

Mráz celosvetovej

hospodárskej recesie

Za poklesom slovenského exportu stojí predovšetkým situácia na medzinárodných trhoch. Svetové ekonomiky sa dnes nachádzajú v rovnakom štádiu ekonomického cyklu. Stagnáciu či dokonca pokles pociťujú v USA, EÚ i Japonsku, čo sa adekvátne odzrkadľuje na ich menšej potrebe dovážať z ostatných krajín. Medziinými i zo Slovenska. Zdá sa, že tento stav pretrvá možno i celý budúci rok. Najmä, ak sa potvrdia úvahy, že nákupné zvyklosti bežných spotrebiteľov sa po teroristickom čine v USA zmenia a že tí budú v oveľa menšej miere spotrebúvať relatívne luxusné a nepotrebné statky v porovnaní s minulými rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zvýšený dovoz nie je len

doménou Slovenska

Vysoké tempá dovozu do ekonomiky sú prejavom relatívne vysokého hospodárskeho rastu v krajinách nachádzajúcich sa na podobnom vývojovom stupni, ako je SR. Podobný problém totiž majú i v Česku, Maďarsku a Poľsku. Odôvodňuje sa to jednak zvýšenou investičnou aktivitou firiem, ako i narastajúcou spotrebou obyvateľstva vyvolanou zvyšovaním ich životnej úrovne. Ako dogma sa priam prijíma ospravedlnenie pre vysoké investičné dovozy, keďže tie majú v budúcnosti produkovať tovary určené na export. Každý extrém však vždy tak trochu kríva na jednu nohu. Kategória investície je totiž účtovná záležitosť, ktorú možno interpretovať rôzne. Investície do novej výrobnej linky zrejme prinesú v budúcnosti zvýšenie exportu, ale investície do chladiarenských zariadení v hypermarketoch, do renovácie automobilového parku v špedičnej firme alebo do odsírenia dymiacich komínov takýto efekt nespôsobia. Svojím spôsobom tak časť technologických dovozov posunie blahobyt občanov Slovenska na vyššiu kvalitatívnu úroveň, lebo zvýšia kvalitu ponúkaných tovarov a služieb na domácom trhu, alebo zlepšia kvalitu životného prostredia. Samotná technologická vyspelosť našej ekonomiky sa však pritom príliš nezvyšuje, o čom svedčí smerovanie zahraničných investícií i dovozu, ktoré sú orientované najmä do výrob tzv. starej ekonomiky, v ktorých sa využíva v súčasnosti jediná naša komparatívna výhoda v porovnaní s krajinami EÚ - nízke pracovné náklady.

SkryťVypnúť reklamu

Štrukturálne príčiny

schodkovitosti obchodu

Slovensko s výnimkou roka 1994 malo vždy zápornú zahraničnoobchodnú bilanciu. Súvisí to s tým, že miera domácich úspor (hoci na západné pomery vysoká) bola a je s výnimkou spomenutých rokov nižšia ako miera investícií v našom hospodárstve. Previs celkových investícií nad domácimi úsporami sa adekvátne prejavuje v tom, že časť investícií je pokrytá zo zahraničných zdrojov. Slovensko je teda proti zahraničiu v pozícii dlžníka, čo sa odzrkadľuje vo zvýšenom importe. Daný stav nie je opätovne typický len pre Slovensko, ale týka sa napríklad aj USA. Tie sú od polovice 80. rokov najväčším svetovým dlžníkom, čoho dôsledkom je chronický deficit v zahraničnom obchode, avšak i to, že USA odvtedy výrazne napredujú a zvyšujú svoj technologický predstih pred Európou či Japonskom. Investori im veria, a preto sú ochotní financovať zahraničnoobchodnú nerovnováhu, a okrem iného tým podporovať i kurz dolára.

SkryťVypnúť reklamu

Z pohľadu Slovenska je preto zrejmé, že kľúčové pre jej rozvoj je tiež ako v prípade USA, v čo najväčšej miere pritiahnuť záujem investorov. Pokiaľ tí u nás nebudú ochotní investovať, domáce zdroje nebudú stačiť na rýchlu zmenu štruktúry ekonomiky. Záporným príkladom môže byť Japonsko, ktoré má síce vysoké prebytky v obchodnej bilancii, ale vysoké devízové inkasá investuje skôr v zahraničí než doma, čo vysvetľuje jeho desaťročnú hospodársku stagnáciu.

Menová kríza nie

je na programe dňa

Vysoký deficit v zahraničnom obchode sa odzrkadľuje v reálnom odlive devíz z ekonomiky, čo môže potenciálne ohrozovať kurz meny a úrokové sadzby. A hoci sa to tak deje prirodzene i na Slovensku, zjednodušene možno povedať, že tento odliv je vykrytý prílevom iných devíz, v našom prípade najmä v dôsledku privatizácie štátnych „podnikov“. V minulosti tento odliv vykrývali predovšetkým zahraničné úvery, ktoré zvyšovali zahraničnú zadlženosť. Okrem tejto súčasnej rovnováhy v celkovej bilancii prílevu a odlivu devíz (platobná bilancia SR) stabilizačne na kurz koruny oproti euru pôsobí relatívne dostatočná výška devízových rezerv NBS, nízka prítomnosť špekulatívneho zahraničného kapitálu, približne 42 mld SKK prebytok v bankovom sektore a pomerne nízka krátkodobá zahraničná zadlženosť.

SkryťVypnúť reklamu

Z dlhšieho horizontu však rozhodujúcim bude to, či sa prianie „refinancovať“ schodky zahraničného obchodu dlhodobými zahraničnými investíciami do podnikania u nás stane skutočnosťou.

MAREK SENKOVIČ
(Autor je makroekonómom Istrobanky)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu