Na palestínskych územiach sa tešili prepustení väzni a ich rodiny, v Jeruzaleme počítali straty. FOTO - REUTERS
Jeden živý podnikateľ s kriminálnym obvinením na krku a traja mŕtvi vojaci za 435 mužov obvinených z členstva v teroristických hnutiach, podpory teroru a nelegálnych aktivít v Izraeli a 60 mŕtvych teroristov. To je výsledok „výmenného obchodu" medzi Izraelom a militantným šíitskym hnutím Hizballáh operujúcim v Libanone. Neohrozil ho ani včerajší výbuch v Jeruzaleme.
Všetko sa podľa podrobného scenára odohralo včera v Kolíne, Tel Avive a Bejrúte. Obchod sa vyjednával tri roky za podory Nemecka. V Libanone a na palestínskych územiach oslavovali aj kritizovali, pretože väčšinu väzňov by aj tak prepustili v tomto roku. V Izraeli sa pýtali, či nezaplatili privysokú cenu.
Celá výmena závisela od toho, či špeciálna jednotka izraelskej armády na letisku v Kolíne potvrdí, že telá, ktoré spolu s podnikateľom Elhanom Tanenbaumom priviezli z Bejrútu, skutočne patria trom izraelským vojakom nezvestným od roku 2000. Po podrobnej prehliadke dostali väznice v Izraeli pokyny, aby začali prepúštať palestínskych a arabských väzňov.
Časť z nich, medzi nimi aj najväčšie esá výmeny - vodcov Hizzballáhu Abdela Ubejda a Mustafu Diraniho - prepustili rovno na letisku. V Izraeli zatiaľ traja generáli zaklopali na dvere rodín zabitých vojakov a oficiálne im oznámili smrť ich synov.
Výmenný obchod s Hizballáhom bude ešte pokračovať - Izrael chce totiž naspäť aj vojenského pilota Rona Arada - ten je v zajatí už 17 rokov. Hizzballáh však zaň bude zrejme požadovať Samira Kantara, muža, ktorý je za vraždu troch Izraelčanov vo väzení už od roku 1979.
Ak by Izrael ustúpil, porušil by zásadu, podľa ktorej neprepustí nikoho, kto má na rukách krv jeho občanov. Židovský štát už jednu zásadu porušil - vyjednával s teroristami. Zdôrazňujú to odporcovia tohto obchodu a hovoria, že boj s terorizmom si vyžaduje obete.
Organizácie ľudí, ktorí stratili blízkych pri atentátoch, dokonca neúspešne žiadali Najvyšší súd o zastavenie celej výmeny. Štyristo ľudí napojených na teroristov je podľa nich prílišné riziko.
Problematická je aj osoba podnikateľa Tanenbauma: v Libanone ho uniesli, keď sa tam pokúšal o veľmi sporný obchod, a v Izraeli mu hrozí trestné stíhanie. Navyše, premiér Šaron celú akciu zdôvodňoval tým, že Tanenbaum je veľmi chorý a v Libanone ho mučia. V televíznom interview z Bejrútu však prekypoval zdravím a hovoril o dobrých životných podmienkach.
Izrael však má aj ďalšie pravidlo, ktoré nezmenila ani jedna vláda: cena za oslobodenie izraelského občana je takmer nekonečná a každý má právo vrátiť sa domov. Aj preto židovský štát v minulosti podnikal rôzne husárske kúsky: od akcií pripomínajúcich akčné filmy cez úplatky až po únosy.
Včerajšia výmena je jednou z mnohých a zdá sa, že nebude poslednou. Hizballáh povzbudený úspechom vyhlásil, že chystá ďalšie únosy. JANA MIKUŠOVÁ
V Jeruzaleme vybuchol autobus
JERUZALEM - V Jeruzaleme bola ranná dopravná špička, keď sa v preplnenom autobuse číslo 19 odpálil atentátnik. Zabil10 ľudí a takmer 50 zranil. 12 ľudí je podľa nemocničných zdrojov vo veľmi vážnom stave. Väčšina zranených sú mladí ľudia do 20 rokov. K útoku, ktorý sa stal zopár metrov od rezidencie izraelského premiéra Ariela Šarona, sa prihlásila militantná odnož Arafatovho hnutia Fatah Brigády mučeníkov al- Aksá. Bombu plnú kovových klincov a skrutiek na sebe odpálil 24-ročný palestínsky policajt z Betlehema. „Nevšimol som si ho," hovoril novinárom vodič autobusu. Šaron bol v čase výbuchu v juhoizraelskom meste Beerševa.
„Videli sme to, na čo sa pozeráme často. Zničený autobus, roztrhané telá, smrť. Cítili sme pach krvi," opisoval scénu po výbuchu Ofer. Ľudia v izraelských médiách opäť opakovali slová krv, smrť, nočná mora, zhorené deti. Jeruzalem, kde už pol roka nič nevybuchlo, si opäť pripomenul, že je najnebezpečnejším mestom židovského štátu.
Útok odsúdili poprední predstavitelia palestínskej samosprávy, ale zároveň ho označili za „prirodzenú reakciu" na stredajšiu akciu izraelskej armády v pásme Gazy, pri ktorej zahynulo 8 Palestínčanov, z toho 5 členov Islamského džihádu.
Izrael na výbuch reagoval vyhlásením o nevyhnutnosti výstavby bezpečnostnej bariéry. Hlavne pravicoví poslanci Knessetu spájali včerajší výbuch v Jeruzaleme so „slabosťou", ktorú Izrael preukázal, keď súhlasil s prepustením ľudí napojených na terorizmus."Šéf Hizballáhu Nasralláh, Arafat a šejch Jásin nám takto odpovedali za našu slabosť," povedal poslanec Ehud Yatom. Opäť sa ozvali aj požiadavky na vyhostenie Jásira Arafata. Izrael podľa ministra obrany Šaula Mofaza zatiaľ neuvažuje o uzatvorení palestínskych území ani o rozsiahlejších vojenských operáciách. (mik)