Bratislava 29. januára (TASR) - Európska smernica o nakladaní s elektrickým a elektronickým odpadom, ktorý sa vzťahuje na domáce spotrebiče, sa v súčasnosti implementuje do právneho systému SR. Implementácia sa zavŕši v lete 2004 a smernica začne platiť od 13. augusta 2005.
V snahe docieliť efektívnu implementáciu na slovenskom trhu, vytvorilo deväť najväčších výrobcov, dovozcov a predajcov domácich elektrospotrebičov národné združenie. To bolo 31. decembra 2003 zaregistrované ako Združenie európskych výrobcov domácich spotrebičov (CECED) v SR - CECED Slovakia. Podiel na trhu týchto výrobcov je asi 90 % a ich obrat predstavuje 15 miliárd Sk.
Generálny riaditeľ CECED Slovakia Martin Ciran uviedol, že nová smernica zavádza pre SR ako budúceho člena EÚ jednotný postup pri nakladaní s odpadom. Ukladá výrobcom a dovozcom domácich spotrebičov do konca roku 2006 dosiahnuť 75-% mieru recyklácie. Výrobcovia bielej aj hnedej techniky (komputery, audiovizuálne prístroje) musia túto povinnosť vrátane zberu použitých spotrebičov z predajní a zberných miest v obciach zvládnuť finančne aj organizačne. V ich réžii sa bude realizovať aj odstraňovanie staršieho odpadu, teda spotrebičov predaných zákazníkom pred augustom 2005. Na nové spotrebiče musia výrobcovia vyznačiť recykláciu a kto je za ňu zodpovedný.
V prvej etape plánuje CECED v SR zabezpečiť zber, transport a recykláciu všetkých výrobkov, ktoré po auguste 2004 zákazníci sami prinesú ku konečnému predajcovi. Dlhodobo však budú pripravovať ďalšie systémové riešenie, dolaďovať schémy skupiny spotrebičov vo vzťahu k povinnému režimu recyklácie a správu nákladov, aby SR plnila záväzky o odpade z elektrických a energetických zariadení.
Súbežne s týmito krokmi združenia plánuje Ministerstvo životného prostredia SR v nadväznosti na zákon o odpadoch a vykonávaciu vyhlášku zaviesť od 1. marca 2004 poplatky do Recyklačného fondu (RF) SR aj pre domáce spotrebiče. To však podľa Cirana nerieši záväzok SR, daný smernicou o nakladaní s odpadom. Pre dovozcov spotrebičov totiž znamená dvojnásobné finančné zaťaženie s nákladmi až 440 miliónov Sk ročne, ktoré by smerovali do RF. Vzhľadom na nezlučiteľnosť koncepcie platieb do RF s prevzatím smernice EÚ, CECED v SR navrhuje stanoviť príspevky do fondu za elektrický a elektronický odpad vo výške nula Sk za kilogram.