PRAHA, BRATISLAVA - Móda a jej vzťah k umeniu je témou najnovšieho dvojčísla 13-14 kultúrnej revue Labyrint vychádzajúcej v rovnomennom pražskom vydavateľstve Joachima Dvořáka. „Prvý Labyrint vyšiel pred dvanástimi rokmi, súčasná podoba našej revue ako tematických ročeniek sa ustálila v roku 1997. Po témach Ženy v umení, Spoločnosť a kultúra, Kultúra veľkomiest, Umenie a gýč, Z periférie do centier a Priestory pre život sa teraz venujeme fenoménu módy," hovorí vydavateľ. „Móda sa rýchlo mení a je nepredvídateľná. Zaujímalo nás, aký vplyv má na umenie v časoch vizuálnych generácií, aký vzťah možno nájsť medzi dandym, snobom a gýčom."
Tému uvádzajú doteraz česky nepublikované príspevky Rolanda Barthesa a Waltera Benjamina doplnené citáciami z Gillesa Lipovetského. V časti venovanej výtvarnému umeniu revue uverejňuje nové texty autoriek venujúcich sa problematike móde v spoločnosti a kultúre, eseje Lubomíra Martínka, Antonína Kosíka a Michala Hvoreckého a farebné prílohy prezentujúce tvorbu Vanessy Beecroftovej, Johna Bocka, Olafa Breuninga či Matthewa Barneyho.
Literárny blok obsahuje okrem iného poviedku Zločin kupeckého syna z Innsbrucku od Thomasa Bernharda či rozhovory s Björk a fotografom Helmutom Newtonom, ktorý tragicky zahynul pred niekoľkými dňami, recenzie a ukážky z tvorby mladých českých a slovenských autorov, filmová časť portrét japonského režiséra Takešiho Kitana, článok o vzťahu Jamesa Bonda a módnych trendov. Praktická príloha na konci čísla prináša aktuálny výber kníh, tipy na výstavy, informácie o kultúrnych akciách a zaujímavých projektoch.
Tristotridsaťstranová revue, ktorá sa v Česku predáva za 150 Kč, je už aj vo vybraných slovenských kníhkupectvách a stojí 199 Sk.
(ba, i-dnes)