BRATISLAVA - V priemere 100 žien zo Slovenska vlani rodilo na pôrodníckej klinike v Brne, ďalšie desiatky tam absolvovali operáciu alebo zákroky asistovanej reprodukcie. Ide o štátnu nemocnicu a pacientku poistenú v slovenskej zdravotnej poisťovni to stojí okolo 15 000 českých korún (asi 18 500 slovenských).
„Keď sa pacientok zo Slovenska pýtame, prečo sa rozhodli prísť sem, všetky do jednej hovoria, že správanie personálu u nás je úplne odlišné ako na Slovensku, a to od vrátnika až po lekárov. Oceňujú, že sa s nimi komunikuje, že dostanú informácie a možnosť výberu," hovorí primár pôrodníckej kliniky Martin Petrenko. Žena po príprave na pôrod dostane napríklad môžnosť urobiť si vlastný plán, ako chce rodiť. „Ten si donesie do sály a lekári sa snažia ho rešpektovať. Hoci je samozrejmé, že sa môžu vyskytnúť nepredvídateľné okolnosti."
Podľa neho v Brne takmer vôbec nefunguje „dohadovanie" si lekára na pôrod. „Vôbec sa nedá hovoriť o nejakom masovom jave. Nie je tu prílišná tendencia viazať sa na jedného lekára. Iný ako službukonajúci lekár chodí k pôrodom výnimočne, napríklad v prípade naozaj príbuznej alebo dobrej známej. Aj v takom prípade jeho prítomnosť musí schváliť služba," hovorí Petrenko.
Aj na Slovensku už niektoré pôrodnice zareagovali na želanie rodičiek a príbuzných mať pri pôrode a po ňom istý nadštandard. Viaceré už ponúkajú samostatné alebo lepšie vybavené izby. Za tieto má nemocnica právo vyberať poplatok. V nemocnici v Topoľčanoch a Banskej Štiavnici tiež ponúkajú možnosť rodiť nielen v polohe na chrbte, ale aj vo vani (v Topoľčanoch) a na špeciálnej pôrodnej stoličke (v Banskej Štiavnici). Za použitie týchto spôsobov sa neplatí.
(mar)