Hrozí mu väzenie jeden až päť rokov.
Martin Š. žiadal úplatok sedemtisíc korún - päťtisíc za pôrodnícky úkon a dve tisícky za súvisiace lekárske vyšetrenia. Polícii ho oznámil manžel rodičky.
„Peniaze lekárovi odovzdal v utorok o 12.10 h v bratislavskej ružinovskej nemocnici manžel rodičky, ktorý pomáhal polícii ako agent. Potom opustil ambulanciu, kde lekár jeho manželku poslednýkrát vyšetril. Pred tým, ako začal s vyšetrením, prešiel lekár do vedľajšej kancelárie a zavolal sestričku. Po odchode pacientky z ambulancie prišli vyšetrovatelia Úradu boja proti korupcii a požiadali lekára, aby im vydal peniaze. Ten povedal, že žiadne peniaze neprijal. Na príkaz prokurátora polícia prehliadla ambulanciu a vedľajšie kancelárie. Peniaze sa našli až v tretej kancelárii pod škatuľou na skrini. Lekár ich tam pravdepodobne ukryl, keď išiel po sestričku," povedal hovorca ministra vnútra Boris Ažaltovič.
Docent Martin Š. bol zamestnancom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, pracoval na 2. gynekologicko-pôrodníckej klinike fakulty, ktorá sídli v nemocnici v Ružinove. „Prípad mi hlásil prednosta kliniky. Musíme počkať na výsledky vyšetrovania," povedal dekan Lekárskej fakulty Pavel Traubner.
„Nie je to zamestnanec nemocnice, pracoval u nás na základe dohody s Lekárskou fakultou. Vyžiadali sme si stanovisko polície, ak nám predloží závažné dôkazy o podozrení zo spáchania trestného činu, po dohode s dekanom fakulty zariadime, aby bol postavený mimo výkonu zdravotnej služby," hovorí Katarína Sedláková, námestníčka riaditeľa ružinovskej nemocnice.
Primár gynekologického oddelenia Emil Gavorník je nešťastný. „Vrhá to zlé svetlo na všetkých 35 lekárov, čo tu pracujeme. Vytvára sa dojem, že Ružinov je nemocnica, kde treba zaplatiť, alebo je podmienkou 'mať osobného doktora'. Nie je to pravda, každá pacientka dostane všetku potrebnú starostlivosť," hovorí. Od 1. novembra, keď sa zrušili tri iné bratislavské pôrodnice, v Ružinove podľa neho porodilo vyše sto žien, ktoré tam pôvodne neplánovali ísť. „Nebola ani jedna sťažnosť." (mar)
Pôrod je hradený plne zo zdravotného poistenia
Zákon u nás neumožňuje priplatiť si za konkrétneho operatéra alebo pôrodníka. Rovnako nelegálne sú platby za služby na zmierňovanie bolesti - podľa zákona celý priebeh pôrodu je plne hradený zo zdravotného poistenia. Nemocnice niekde požadujú platby za tieto služby formou sponzorského daru pre oddelenie.
„Pôrod je plne hradený zo zdravotného poistenia. Ak niekto zaplatí, zaplatí niekomu do vrecka, a to je úplatok," hovorí minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Podľa neho koniec úplatkom pri pôrodoch urobí vznik súkromných pôrodníc, ktoré sa už pripravujú. „Veľmi rýchlo sa stane že tí súkromní zoberú štátnym ich klientelu a tí stratia oprávnenie na existenciu. Vtedy si dobre rozmyslia, ako sa budú správať ku klientkam." (mar)
Za čo si ženy „platia"
Rodičky a ich príbuzní si úplatkom chcú zabezpečiť, aby sa o nich personál nemocnice kvalitne a s citom postaral. Platia za istotu, dôslednosť a ľudský prístup. Neveria práci a prístupu službukonajúcich lekárov a sestier a chcú mať niekoho „vybaveného". Takto zdôvodňujú rozhodnutie „vybaviť si" nadštandardnú starostlivosť ženy na internetovej stráne www.babetko.sk :
* „Chcem, aby sa ku mne správali ľudsky. Aby som nemusela niekde v bolestiach čakať, kým si ma niekto všimne."
* „Chcem si byť istá, že všetko bude mať hladký priebeh."
* „Ide predsa o život a zdravie moje aj môjho dieťaťa, nechcem riskovať."
* „Nechcem sa hodiny trápiť v bolestiach a počúvať nervózne sestričky a lekára."
* „Chcem, aby sa ku mne v takej chvíli správali ako k človeku, a nie ako ku trestancovi."
Platí sa tiež za isté „nadštandardné služby".
* „Pri kontrolách na ambulancii mi lekár ponúkol číslo svojho mobilu, že môžem zavolať, keby som začala rodiť v noci alebo cez víkend. Sestrička mi povedala, že to sa berie ako nadštandard a platí sa za to," hovorí 33-ročná Alena z Bratislavy.
* „Gynekologička v ambulancii sa ma pýtala, či chcem epidurálnu analgézu. Keď som povedala, že áno, oznámila mi, že to sa musí dohodnúť s anesteziológom a bude to stáť 2000," spomína 29-ročná Katarína.
* O istej bratislavskej pôrodnici (dnes už zrušenej) sa neoficiálne hovorilo, že za anesteziológa pri pôrode sa platí 3000 korún, ak ženu prišiel odrodiť pôrodník mimo svojho pracovného času, taxa bola 10 000 korún.
Postupy sú rôzne, niekde sa peniaze odovzdajú vopred, inokedy až po pôrode alebo pri odchode z nemocnice . (mar)