
Autor, Adam Thirlwell, má práve 25 rokov. Novinári sa ho pýtajú, či z osobnej skúsenosti pozná ménage a trois, čiže to, čomu Francúzi hovoria domácnosť v trojici, čo však znamená len a len sex v trojici. Adam Thrilwell totiž o sexe v trojici píše vo svojom románe. Ale či ho fyzicky pozná? Na také otázky obyčajne očervenie. „Nemusím sa stratiť v Himalájach, aby som mohol písať o tom, aké to je, byť stratený." Práve ten pocit stratenosti je základným pocitom jeho postáv. Tento jeho prvý román má titul Stratégia. Adam Thirlwell predtým študoval v Oxforde a vydával malý literárny časopis, pomedzi štúdium pracoval v starobinci. Jeho debut je dnes preložený do sedemnástich jazykov. Český preklad vyjde v týchto dňoch. Autor má v Londýne vlastný byt a patrí k najmladším britským literárnym hviezdam.
Adam Thirlwell rozpráva príbeh Mosheho a Nany. Moshe je polovičný žid, „ani nie obrezaný", ako zisťuje Nana. Je od neho asi o desať centimetrov vyššia, úplne blond a má veľmi múdreho a vzdelaného otca. Moshe je do nej zamilovaný a Nana je tiež trošku zamilovaná doňho, len sex im nevychádza tak, ako by si to predstavovali. A tak sa začnú snažiť, najskôr trošku, a potom hrozne. A Adam Thirlwell opisuje tieto snahy až do najmenšej podrobnosti.
Keď Adam Thirlwell rozpráva o ich nešikovnom sexe, rozpráva zároveň aj o ich túžbach a snoch, o stave ich lásky. Sú spolu v posteli, ale rovnako dobre by mohli sedieť v kaviarni a preberať svoj vzťah. Sex je pre Adama Thirlwella len jednou z ďalších možností, ako nerozumieť sebe.
Okrem Nany a Mosheho a dievčaťa menom Anjali, s ktorým sa táto dvojica zoznámi neskôr, je tu ešte anonymný rozprávač, ktorý vedie čitateľov príbehom, akoby to bola vyhliadková jazda. S čitateľmi sa rozpráva a trochu sa im vnucuje: „myslím, že Moshe sa vám bude páčiť". Jeho familiárnosť vás bude dráždiť a rozosmievať zároveň.
Scény medzi Nanou a Moshem kontrastujú s epizódami zo života umelcov a diktátorov. Thirlwell napríklad rozpráva o scéne medzi filmovou herečkou a Hitlerom. Hitler modliká, aby ho zachránila. Herečke je to nepríjemné, ale nakoniec sa dá uprosiť. Túto anekdotu spisovateľ veľmi dobrodružne spojí so svojím príbehom: „Na trápnostiach je najzvláštnejšie, že nakoniec by ste najradšej urobili to, čo vám je po celý čas trápne. A to len preto, aby už tá trápnosť skončila. Chcete to mať za sebou."
Na to Moshe s Nanou nemajú dosť sily. Najprv to skúsia v trojici s Anjali. Lenže v trojici je všetko ešte komplikovanejšie než vo dvojici. Moshe a Anjali si síce fyzicky výborne rozumejú, ale obaja milujú len Nanu. A tá zasa čoraz viac žiarli na extázu ich dvoch.
Aký najtrápnejší zážitok mal so svojou knihou? Bolo to na jednom literárnom večere v Spojených štátoch. Pred ním bol na rade jeden autor z Afganistanu. Čítal príbeh dvojice, ktorú ukameňovali na smrť, pretože ich prichytili pri fyzickej láske. „Stál som za scénou a zúfalo listoval vo svojej knihe. Hľadal som scénu, ktorú by som v takej situácii mohol prečítať." Po jeho vystúpení publikum chladne mlčalo.
Naproti tomu vo Veľkej Británii jeho knihu ospevujú. V závere je z toho príbehu predsa len oslava romantickej lásky. Adama Thirlwella dnes považujú za jednu z najväčších nádejí anglickej literatúry. Dennodenne dostáva listy od žien, ktoré sa s ním túžia stretnúť. „Všetky si myslia, že ich pochopím lepšie než ostatní."