Kolumbijská tenistka Fabiola Zuluagová. FOTO - REUTERS
ian Open, keď favorizovaná Francúzka Amelie Mauresmová nenastúpila pre natiahnutý chrbtový sval. Zuluagová sa stala nielen prvou grandslamovou semifinalistkou z Kolumbie v histórii, ale aj prvou latinskoamerickou po Sabatiniovej, jej vzore.
,,Vyrastala som v mestečku Cucuta pri venezuelských hraniciach a obdivovala Gabrielu a jej talent," priznala tmavovláska z Bogoty, ,,a preto som sa rozhodla ako trinásťročná odísť na Floridu do Bollettieriho akadémie."
Zuluagová je skôr antukárka, na domácom šampionáte v Bogote už trikrát vyhrala turnaj WTA (1999, 2002 a 2003) a do svetovej špičky prerazila ešte pred piatimi rokmi, keď bola v päťdesiatke. Na jej zápas s Venus Williamsovou v Miami 1999 prišlo 12 000 amerických Kolumbijčanov, čo bola doteraz najväčšia návšteva, pred akou hrala. Fabiola prehrala 4:6, 3:6, no naznačila talent. Ten však pribrzdili dve operácie pravého ramena roku 2001, keď po 10-mesačnej odmlke padla na 285. miesto. Zo šlamastiky sa vylízala a teraz atakuje svoje najlepšie postavenie z roku 2000 (31.). Pred Open jej chýbalo päť miest, teraz sa určite dostane do tridsiatky.
,,Som šťastná, že sa mi darí aj na betóne, v Austrálii som mala najhoršiu grandslamovú bilanciu a nikdy neprešla cez druhé kolo," poznamenala Kolumbijčanka a nevedela, či sa má smiať, či smútiť. Doma v Južnej Amerike sa však stáva hviezdou, a to napriek tomu, že absolútnou jednotkou medzi športovými fanúšikmi krajiny je pilot formuly 1 Juan Pablo Montoya.
,,Určite sú slávnejší aj mnohí futbalisti," dodala skromne Fabiola, ,,ale mnohí ma poznajú, v médiách nastal ošiaľ už po štvrťfinále, nieto teraz, keď som medzi poslednými štyrmi. O tenis je záujem, hrávala som aj s prezidentmi štátu. Nie s tým, ktorého máme teraz - Alvarom Uribem, ale dvoma pred ním - Ernestom Samperem a Andresom Pastranom. Najmä Pastrana je dobrý hráč a preháňal ma po dvorci."
V Austrálii pomenovali po Laverovi a Courtovej tenisove arény, vo Francúzsku po tenisových mušketieroch celé ulice i námestie, v Argentíne po Sabatiniovej odrodu ruže, tak prečo by v Kolumbii teraz nemohli nazvať po Zuluagovej trebárs dobrú značkovú kávu?