Americký vojak na pochôdzke za severoirackým Mosúlom.
FOTO - REUTERS
Austrálsky minister zahraničia Alexander Downer vyhlásil, že verí, že v Iraku zbrane hromadného ničenia stále ešte sú. „Myslím, že sa ešte nájdu," vyhlásil Downer. Austrálska vláda bola jedným z najoddanejších stúpencov tvrdého postoja amerického prezidenta Georgea Busha, do Iraku vyslala 2000 vojakov.
Britský minister zahraničia Jack Straw vyjadril sklamanie o tom, že inšpektori nenašli v Iraku dôkazy „o zbrojných programoch a skladoch zbraní" hromadného ničenia, ktoré mal vlastniť režim zvrhnutého irackého prezidenta Saddáma Husajna. Straw nezabudol zopakovať, že „rozhodnutie ísť do vojny v Iraku, ako ho prijali britskí poslanci 18. marca minulého roka, bolo na základe dostupných správ poskytnutých spravodajskými službami oprávnené." „Nikdy sme nepovedali, že Saddám Husajn predstavoval bezprostrednú hrozbu pre Spojené štáty. Keď sa pozriete na Irak, naozaj vidíte krajinu, ktorá bola oslobodená," vyhlásil Straw podľa BBC.
Americký inšpektor David Kay pred svojou rezignáciou pripustil, že neverí v existenciu zbraní hromadného ničenia, ktoré boli hlavným dôvodom americkej invázie do Iraku. Kaya teraz podľa BBC nahradí bývalý inšpektor OSN Charles Duelfer, ktorý tiež v minulosti vyjadril pochybnosti o existencii zbraní hromadného ničenia v Iraku.
Japonská vláda včera oficiálne rozhodla o vyslaní svojej 600-člennej jednotky do Iraku. Ide o prvé vyslanie japonských vojakov do bojových zón od 2. svetovej vojny.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan vyhlásil, že sa rozhoduje o vyslaní misie do Iraku, ktorá má pomôcť Američanom odovzdať Iračanom správu krajiny.
(čtk, reuters, zo)