a respiračné choroby Jana Smataníková z banskobystrickej polikliniky nevidí dôvod na znepokojenie.
Výskyt tuberkulózy potvrdil aj primár Oddelenia tuberkulózy a respiračných chorôb v Rooseveltovej nemocnici Juraj Mazal, ani on však situáciu nepovažuje za vážnu. „V minulom roku sme zaznamenali veľmi priaznivý vývoj a prekvapivo nízky počet ochorení. Začiatkom tohto roku je prípadov o niečo viac, ale nie je to nič dramatické," konštatoval Mazal.
Prípad tuberkulózy sa podľa našich informácií objavil aj na jednej z banskobystrických stredných škôl. Lekári momentálne vyšetrujú rodinných príslušníkov, ktorí s chorým prišli do kontaktu a začnú aj s vyšetreniami spolužiakov.
Tuberkulóza je nákazlivé infekčné ochorenie, ktoré v ojedinelých akútnych prípadoch môže končiť aj smrťou. V minulom roku v Banskej Bystrici zomrel jeden pacient. Podľa odhadov ročne na ňu umiera na celom svete približne 2 až 3 milióny ľudí. Svetová organizácia zdravia odhaduje, že približne tretina populácie je nakazená baktériami tuberkulózy, ale väčšina ľudí so zdravým imunitným systémom sa jej dokáže ubrániť a nikdy neochorie. Tuberkulóza bola niekedy nazývaná chorobou chudobných, v súčasnosti sa však situácia zmenila. „Podľa našich štatistík sa takmer vôbec nevyskytuje u asociálov či slabších sociálnych skupín," tvrdí Smataníková. Veľký vplyv na možnosť ochorenia má totiž aj stres, zlá výživa a množstvo vedľajších faktorov.
Ďalším svetovým problémom je, že niektoré kmene baktérií tuberkulózy sa stali rezistentné proti bežným antibiotikám. Primár Mazal pripustil, že hrozba rezistencie baktérií je veľká, ale na Slovensku našťastie zatiaľ nie je aktuálna. Potvrdila to aj okresná odborníčka Smatanová a konštatovala, že momentálne je dostupných viac druhov antibiotík, ktoré účinne pôsobia aj na baktérie tuberkulózy.
DANIEL VRAŽDA