Latríny na dvore musia šesť- až desaťročné deti používať aj v mraze. FOTO - AUTORKA
Upratovačka nosí vodu vo vedrách zo studne, ktorá sa nachádza poriadny kus cesty od školy.
aj v zimných mrazoch a v daždivom počasí. S problémom si dlhé roky nevedela poradiť štátna správa, pred časom prešiel na plecia samosprávy. Aj keď obec, v ktorej žije viac ako 500 ľudí, podniká všetky možné kroky, dnes je viac ako isté, že do Európskej únie pôjde aj so spomínanými latrínami.
Budova, ktorá už na prvý pohľad vyžaduje poriadnu investíciu, patrí gréckokatolíckej cirkvi. Školu navštevuje 45 detí v ročníkoch 1 až 4, sídli tam aj materská škola. Obec platí cirkvi ročné nájomné vo výške takmer 40-tisíc korún. Ako nám však povedal starosta Závadky Vladimír Kiššák, peniaze im cirkev spätne poukáže na účet a obec ich investuje práve do školy. „Takmer 150-ročná budova ich, obrazne povedané, okamžite, zhltne. Investovali sme napríklad do centrálneho kúrenia. Nie je to tak dávno, čo sme v škole vykurovali kachľovými pecami," opisuje Kiššák.
Imidž závadskej školy sa vyrovná škole z predvojnových čias. V triedach sú drevené dlážky, deti si umývajú ruky v lavóroch a upratovačka musí nosievať vodu vo vedrách zo studne, ktorá sa nachádza poriadny kus cesty od školy. „Pri upratovaní sa obrátim aj desaťkrát," hovorí.
„V obci už máme na 75 percent zrealizovaný vodovod. Na poslednú etapu nám však chýbajú peniaze, Ak sa dokončí vodovod, razom sa vyrieši aj problém v škole," vysvetľuje Kiššák. „Rozmýšľali sme aj o úvere, obec však nedisponuje žiadnym majetkom, ktorým by ručila. Chceme však požiadať o dotáciu z európskych fondov."
V jednom si je však vedenie obce isté. Školu v žiadnom prípade nezrušia. Aj keď sa deti a ich učitelia učia v nedôstojných podmienkach, stále je to lepšie, ako keby najmladšie deti mali dochádzať do školy do Nálepkova vzdialeného päť kilometrov.
„Závadka sa nachádza vo vysokej nadmorskej výške. Len čo príde zima, už máme problémy s autobusovými spojmi," hovorí starosta Vladimík Kiššák.
ERIKA KARASOVÁ