BRATISLAVA - Na obvodných pozemkových úradoch sú už desiatky žiadostí o reštitúciu pôdy. Pribudli po tom, čo vstúpil do platnosti zákon, na základe ktorého môžu od 1. januára ľudia opäť žiadať o poľnohospodársku a lesnú pôdu, ktorú im štát odňal od februára 1948 do konca roka 1989.
Riaditeľ úradu v Nových Zámkoch Tomáš Števlík povedal, že dosiaľ prijali asi 10 žiadostí. Agendu vybavuje jedna právnička, čo vzhľadom na počet žiadostí stačí. Problém by mali, až keby žiadostí boli desiatky až stovky.
Záujem o navrátenie vlastníctva je aj na inak reštitučne chudobnejšom severnom Slovensku. Len na úrade v Liptovskom Mikuláši prijali okolo 15 žiadostí. Riaditeľ úradu Dušan Šimanský problémy neočakáva, lebo väčšie pozemky vydali už v prvej reštitučnej vlne (do 31. decembra 1992).
Šimanský hovorí, že ľudia sa v spleti paragrafov ešte nezorientovali a tak žiadajú o navrátenie vlastníctva aj tam, kde to nie je možné. „Najprv im musíme vysvetliť, čo reštitúcia je," hovorí. Podobné skúsenosti má aj riaditeľka úradu v Topoľčanoch Kvetoslava Lukáčová. „Reštitúcia je iba vtedy, keď vlastníctvo nie je zachované. To znamená, že vlastníctvo prešlo na štát alebo inú právnickú osobu," pripomína.
Reštituenti si svoje nároky môžu uplatniť do konca roka. Termín, kedy sa navrátenia vlastníctva dočkajú, sa líši z prípadu na prípad.
Števlík hovorí, že jednoduchšie nároky sa dajú vybaviť aj do 30 dní. Horšie to podľa neho je tam, kde je časť pozemku zastavaná alebo inak „narušená". Vtedy podľa neho treba všetko preveriť, čo „môže trvať mesiace i roky."
Na úradoch dnes ešte stále ležia niektoré prípady z prvej reštitučnej vlny. „V niektorých prípadoch občania o reštitúciu medzitým stratili záujem, alebo sa zistilo, že reštitučný nárok nemajú," hovorí Števlík. Nápravu si sľubuje od novely tzv. správneho poriadku, ktorou sa od 1. januára úradu niekedy umožňuje konanie zastaviť. „Keď občan svoj nárok nevedel doložiť, môžeme konanie zastaviť. Takto vieme ukončiť aj staré veci."
Čo treba priložiť k žiadosti o reštitúciu
Vzor žiadosti občania nájdu na obvodnom pozemkovom úrade. K žiadosti treba priložiť:
- doklad o trvalom pobyte a štátnom občianstve, ak ide o pôvodného vlastníka,
- ak pôvodný vlastník zomrel,
- jeho úmrtný list alebo dedičské rozhodnutie,
- svoj rodný list,
- svoj doklad o štátnom občianstve,
- doklad o vlastníctve pozemkov v čase ich prechodu na štát,
- výpis z pozemkovej knihy, z listu vlastníctva alebo inú platnú právnu listinu o vlastníctve (napr. kúpna zmluva, dedičské rozhodnutie),
- ak ide o bývalých urbárnikov, výpis z pozemkovej knihy. (Ak boli podiely urbárni- kov zapísané aj v ich individuálnych vložkách, aj kópie týchto. Ak vo vložkách neboli, urbársku knihu alebo zoznam urbárnikov - z obdobia, keď pozemky do vlastníctva družstva, prípadne štátu prešli),
- identifikáciu parciel (vydá správa katastra),
- listinu, na základe ktorej vlastníctvo prešlo na štát alebo inú právnickú osobu,
- ak ide o odňatie bez náhrady alebo vyvlastnenie bez náhrady, doklad svedčiaci, že náhrada poskytnutá nebola, respektíve čestné vyhlásenie. (joč)