Bratislava 26. januára (TASR) - Koaličná rada by mala v utorok definitívne rozhodnúť o tom, kto bude zastupovať Slovensko v štruktúrach Európskej únie (EÚ) na poste eurokomisára.
Predstavitelia SDKÚ, ANO, KDH a SMK si na predchádzajúcom rokovaní vypočuli dvoch uchádzačov - Jána Figeľa, ktorého nominovalo materské KDH a manažéra Ivana Štefanca za SDKÚ.
Vláda by mala kandidáta na eurokomisára potvrdiť v stredu a návrh odovzdať Bruselu.
Kým Slovensko, Česká republika, Cyprus a Maďarsko ešte neodovzdali návrhy na eurokomisárov, zvyšných šesť kandidátskych krajín tak urobilo.
Slovinsko nominovalo na tento post ministra pre európske záležitosti Janeza Potočnika, Poľsko ministerku pre európsku integráciu Danutu Hübnerovú a Estónsko bývalého predsedu vlády Siima Kallasa. Malta navrhuje do funkcie európskeho komisára ministra zahraničných vecí Joea Borga. Svoje nominácie zverejnili aj dve ďalšie pobaltské krajiny - Litva a Lotyšsko. Obe budú zastupovať ženy. Kandidátkou Lotyšska je ministerka zahraničných vecí Sandra Kalnieteová a Litva navrhla ministerku financií Daliu Grybauskaiteovú.
Schválení komisári z desiatich pristupujúcich krajín budú od mája do novembra bez rezortov, plnoprávne postavenie budú mať až v novej komisii od 1. novembra 2004.
Lídri koaličných strán sa budú zaoberať aj návrhom na vymenovanie šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). SMK pritom akceptovala návrh ANO, ktorá do tejto funkcie nominovala podľa medializovaných informácií Aurela Ugora z vojenského spravodajstva. Predseda a premiér Mikuláš Dzurinda už avizoval, že po dohode týchto dvoch strán nebude mať výhrady ku kandidátovi.
Otázka riaditeľa NBÚ je otvorená od začiatku októbra minulého roku, keď vláda z tejto funkcie odvolala Jána Mojžiša na Dzurindov návrh s podporou ministrov za SDKÚ a ANO.
ANO prišla s novou ponukou na šéfa NBÚ, keďže voči predchádzajúcemu nominantovi liberálov Jaroslavovi Ivorovi vyslovilo námietky KDH aj SMK. Dočasným šéfom úradu je Matej Sudor, ktorý má poverenie na výkon funkcie do 29. februára.
Politické špičky budú zároveň hodnotiť priebeh rokovania Národnej rady SR a prediskutujú zákon o náhrade za bolesť a náhrade za sťaženie spoločenského uplatnenia a antidiskriminačnú legislatívu.